Advert
Advert

Entübe hasta sayısı artıyor

Entübe hasta sayısı artıyor
Entübe hasta sayısı artıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 123 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Kasım koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 4 Kasım'da yapılan test sayısı 144 bin 416 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 2391 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 77 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1841 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 14 milyon 554 bin 923 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 384 bin 509'a yükseldi. Son 24 saatte 77 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 558'e çıkarken entübe hasta sayısının 2464 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 330 bin 665 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı