Advert
Advert

DİSK’ten yasa tasarısına tepki

DİSK’ten yasa tasarısına tepki
DİSK’ten yasa tasarısına tepki Küçük Menderes
test Bu içerik 152 kez okundu.

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube İZSU Güney Baş Temsilcisi Tuğrul Karaman; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı basın açıklamasında bulundu.

Açıklama şöyle: "25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı mücadelemiz sürüyor. İş yerlerindeki ve meydanlardaki eylemlerimizin ardından konfederasyonumuzun DİSK'in meclis önünde yapmak istediği basın açıklaması şiddet uygulanarak engellendi. Patron örgütleri geldiğinde meclisin önüne kırmızı halılar serenler, işçi sınıfının itirazlarını zor kullanarak bastırmaya çalıştı ama nafile. DİSK’in sözü, işçi sınıfının sözüdür.

Her türlü engellemeye rağmen TBMM'de yükselen ses, işçi sınıfının sesidir. Zor günlerin örgütü olan DİSK'i baskı ile, şiddet ile korkutamazsınız ve susturamazsınız. Biz, meclisteki itirazı iş yerlerinde bir kere daha yükseltiyoruz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanları geçici işçiliğe mahkum edemezsiniz. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır. Geçmişten bugüne işçi sınıfının direne direne kazandığı, geliştirdiği, savunduğu ve bize emanet ettiği bu temel hakları gasp edemezsiniz.

"İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın!"

25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalamazsınız. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere yapılan ayrımcılık, anayasaya aykırıdır, haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. Kıdem tazminatı ve emeklilik, tüm işçilerin hakkıdır. İşçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Her işçi, bir gün 50 yaşına gelecek. Her işçi, çocuğunun hakkı için kavga verecek. Her işçi, bedeli ne olursa olsun çocuğunun emanetine, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkına sahip çıkacak. İş yerlerinde, meydanlarda ve son olarak da mecliste ifade ettiğimiz bu yasa teklifi, geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Uyarıyoruz: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın!"

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor