Advert
Advert

İzmir'deki deprem faylarında sıcak su ve gaz çıkışı tespiti

İzmir'deki deprem faylarında sıcak su ve gaz çıkışı tespiti
İzmir'deki deprem faylarında sıcak su ve gaz çıkışı tespiti Küçük Menderes
test Bu içerik 301 kez okundu.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de yaşanan depremin ardından Tuzla ve Gülbahçe fayı üzerinde sıcak su kaynakları, gaz çıkışları ve sıvılaşmaya dair izlere rastladıklarını bildirdi.

Sözbilir öncülüğündeki uzmanlar, geçen cuma günü meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle ilgili Tuzla ve Gülbahçe faylarında incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada söz konusu depremin karada değil, denizin içindeki fayda gerçekleştiğini ve tam olarak ise Sisam Adası'nın kuzeyindeki bir fay hattında kırılma meydana geldiğini söyledi. 

"Bütün illerde bu problem var"

Özellikle Bayraklı çevresinin depremden çok etkilendiğini ve bunun iki nedeninin bulunduğunu vurgulayan Sözbilir, şunları söyledi: "O bölgenin etkilenmesinin temel iki tane nedeni var. Bir tanesi zeminin zayıf olması, diğeri de binaların depreme dayanıklı olmaması. Zeminin zayıf olması, aslında yapılaşmada problem yaratacak bir şey değil. Zemini iyileştirdikten sonra yapılaşmayı gerçekleştirirsek aslında pek bir problem olmazdı. İzmir başta olmak üzere Türkiye'deki bütün illerde bu problem var. Depreme dayanıklı bina konusunda binaya ne kadar önem veriyorsak zemine de o önemi vermemiz lazım."

"Eğer karada gerçekleşseydi..."

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin ardından Tuzla ve Gülbahçe fayı üzerinde sıcak su kaynakları, gaz çıkışları ve sıvılaşmaya dair izlere rastladıklarını aktararak, şöyle devam etti: "Gülbahçe fayı, kendisi deprem üretmediği ve depremde bir etkinliği olmadığı halde değişik kesimlerinde sıvılaşmaya dair veriler gözlemliyoruz. Bu da fayın depremden hemen sonra olaya cevap verdiğini, etkileşime girdiğini gösteriyor. Deprem karada gerçekleşseydi Bayraklı'nın birçok yerinde çok daha fazla bina yıkım gerçekleşirdi. Şu anda depremin etkileriyle ilgili çalışma yapıyoruz. Yaptığımız incelemelerde Gülbahçe fayında sıvılaşma, Tuzla fayında özellikle Doğanbey taraflarında yeni sıcak su kaynaklarının oluşmaya başladığını, gaz ve buhar çıkışlarının olduğunu gözlemledik." 

Sözbilir, konuyla ilgili incelemelerinin sürdüğünü ifade ederek bu tür çalışmaların imar çalışmaları için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış