Advert
Advert

Karaerkek, deprem sonrası çocuk psikolojisini anlattı

Karaerkek, deprem sonrası  çocuk psikolojisini anlattı
Karaerkek, deprem sonrası  çocuk psikolojisini anlattı Küçük Menderes
test Bu içerik 1110 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta cuma günü yaşanan İzmir Depremi'nin ardından 65. saatte 3 yaşındaki Elif Perinçek ile 91. saatte Ayda Gezgin'in enkazdan kurtarılmasının ardından Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir ekibi olarak Psikolog Dicle Karaerkek ile deprem sonrası çocukların psikolojik durumunu görüştük.

 

"Çocuklar için depremi yaşamak,

oldukça zor ve yıpratıcı"

 

Karaerkek, "Çocuklar için depremi yaşamak, oldukça zor ve yıpratıcı. Çocuklar, anlamadıkları şeylerden korkup kaygı duyar. Bu sebeple çocukların gelişimine uygun çocuklara depremin nasıl meydana geldiğini, depremde neler yapılması gerektiğini anlatmamız gerekiyor. 7-8 yaş ve altındaki çocuklar için gerçek, net, kısa bilgiler verilmeli. Örneğin, 'Bu bir doğa olayı. Tıpkı yağmur ve kar gibi. Yeraltında kayalar var. Onlar bir süre parçalanıyor ve zaman geçtikçe eskiyor. Parçalandıkça biz de yeryüzünde olduğumuz için sallanıyoruz' gibi açıklamalar yeterli olur.

 

Aynı zamanda bunu söylerken şunu da yapabiliriz: Yağmur ve kar olduğu zamanlarda nasıl hazırlık yapıyorsak deprem için de hazırlıklar yapabiliriz. Mesela, aile olarak birlikte depremle alakalı oyunlar oynayabiliriz. Bu, deprem kavramını da pekiştirmeye yardımcı olur. Yine aileyle deprem çantası oluşturulabilir ve evimizde hayat üçgeni oluşturabileceğimiz yerler belirleyebiliriz. Bu, çocukların kendine ait odasında yapılırsa çocuğa da güven verir" dedi.

 

"Çocukları şu sürede depreme hazırlamamız gerekiyor"

 

Karaerkek, çocuğun deprem esnasında neler yapabileceğini de belirterek, "Hayat üçgeni yaratılabilecek alanlar oluşturulmalı. Çocuğun yanında yumuşak alanlar olmamalı. Cenin pozisyonu da öğretilmeli. Ebeveynler, çocuklara bunları öğretirse daha rahat edebilir. Çocukları şu sürede depreme hazırlamamız gerekiyor. İzmir Depremi'ni yaşadıktan sonra, 'Evet, hepimiz çok korktuk. Evimiz sallandı, eşyalarımız yere düştü ama hepimiz iyiyiz, bir arada ve güvendeyiz ve biz senin annen, baban olarak hep yanındayız. Seni her zaman korumaya devam edeceğiz' gibi cümleler kurmak, çocuğa güven verecektir. Önemli olan, çocukların yaşına göre bir şeyleri anlatabilmek. Mesela 12 yaşından önce çocuklar, soyut düşünemediğinden depremi kendi kafalarında anlamlandıramazlar.

 

Öte yandan deprem sonrasında çocukların yaşadığı travmalara bağlı kaygı bozuklukları da ortaya çıkabilir. Geçmişe yönelik geri dönüşler yaşanabilir. Bunlar; tırnak yeme, alt ıslatma, yalnız başına dışarı çıkmama, yalnız uyuyama, diş gıcırdatma olarak karşımıza çıkabilir. Bunların geçici problemler olduğunu ve duygusal ihtiyaç kaynaklı olduğunu da bilmemiz gerekir. Eğer bu bahsettiklerim uzun süre devam ederse mutlaka ruh sağlığı uzmanına başvurulmalı.

 

Biz, aileler bize başvurduğunda öncelikle ebeveynlerden ön bilgi alıyoruz. Depremde çok korkmuş bir çocuk için öncelikle ailenin bu duruma nasıl bir tepki verdiğini bana anlatmasını istiyorum. Sonrasında çocuklarla birlikte oyun oynuyoruz. Bazı çocuklar, kendi yaşadıklarını yetişkinler gibi ifade edemiyor. O sebeple onlarla resim yaparak ve oyun oynayarak çocukların iç dünyasını anlamaya çalışıyoruz. Anladıktan sonra ise ona göre bir yol izliyoruz. Şu anda 18 yaş altı çocuklara hizmet veriyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak