Advert
Advert

Ödemiş Belediye Meclisi Kasım ayı gündemini görüştü

Ödemiş Belediye Meclisi Kasım ayı gündemini görüştü
Ödemiş Belediye Meclisi Kasım ayı gündemini görüştü Küçük Menderes
test Bu içerik 325 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, geçtiğimiz pazartesi akşamı saat 20.00'de Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantı, 47 dakika sürdü. Farklı parti gruplarından beş meclis üyesinin katılamadığı toplantı, yeterli meclis üyesinin katılımıyla başladı.

Gündem öncesinde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Yaşamış olduğumuz İzmir Depremi, hala çok taze. Bununla beraber vefat edenlerin sayısı 90'ı aştı. Dileriz ki enkaz altında kalan vatandaşlarımız, ailelerine sağ salim teslim edilir. Deprem kenti olduğumuzu biliyoruz. Uzmanlar, İzmir'in bu olayı çok az bir acıyla atlattığını öngörüyor ancak binaların yorgun olduğunu da belirtiyorlar. Bu durum, daha sonrası için sıkıntı yaratabilir. Dileriz ki bir daha yaşanmaz" dedi. Eriş, yaşanan depremin hemen sonrasında Bayraklı ve Seferihisar ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini de belirterek, "72 saati aştığımız şu saatlerde umarım ki mucizeler devam eder" ifadelerini kullandı.

Öte yandan vatandaşların desteğiyle Ödemiş Belediyesi olarak Seferihisar'a 865 çuval patates dağıttıklarını da dile getiren Başkan Eriş, "Bayraklı'ya ilk etapta su tankeri ve vidanjör yardımı ulaştırdık" şeklinde konuştu.

Gündem öncesinde açıklamalarına devam eden Başkan Eriş, "Eski başbakanımız Mesut Yılmaz, AK Parti eski Milletvekili Burhan Kuzu ve eski Atatürk Mahalle Muhtarımız Baki Çöken'e Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim. Öte yandan Birgi'nin UNESCO kapsamında kalıcı miras olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine önümüzdeki günlerde Atamızı anacağımız 10 Kasım kapsamında online satranç turnuvası düzenleyeceğiz" cümlelerini kurdu. 

Meclis üyelerinin gündemi de İzmir Depremi oldu

Gündem öncesi konuların görüşülmesinin ardından gündem maddelerine geçildi. Dilek ve temennilerle görüşülecek 11 maddeye bir madde daha eklendikten sonra tüm maddeler, oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve Temenniler kısmında söz isteyen MHP Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı, "Millet olarak çok üzgünüz. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun" temennisinde bulundu.

CHP Meclis Üyesi Mustafa Gerçek,"Meclis gündemi, e-posta adresi ile gönderilsin. 31 meclis üyesiyiz. Kağıt demek, ağaç demek. Kağıt israfına engel olmak adına böyle bir öneride bulundum" ifadelerini kullandı. Başkan Eriş, önerinin değerlendirileceğini belirtti.

İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Okumuş, "2020'ye kötü başladık. İnşallah bu sıkıntılı günlerden hep birlikte kurtulacağız" diyerek İzmir Depremi kapsamında "Milletimize geçmiş olsun" temennisinde bulundu.

MHP'li Meclis Üyesi Anıl Taş, 10 Kasım'ı anarak, "24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. Öte yandan Salı Pazarı'nda çalışma istiyoruz. Özellikle pazartesi akşamları ve salı günleri halk, Marmara Caddesi'ni kullanamıyor. Orada yapılan toptan satış nedeniyle müthiş bir trafik yoğunluğu oluyor. Pazarcı arkadaşlarımız, o caddeyi sanıyorum kendi inisiyatifleri doğrultusunda kullanıyor. Bu konuyla alakalı bir çalışma yapılmalı" dedi. Başkan Eriş, konuyla alakalı çalışma yapacaklarını kaydetti.

Daha sonra söz alan Ufuk Aykol, "Deprem, gerçeğimiz. Tehlikenin de farkındayız. Bölge olarak yaşadığımız hasarları hiç yaşamamamız lazım. Büyük bir sınav atlattık. Ödemiş de İzmir'den farklı değil. Şu anda ilçemizde parsel bazlı bir kentsel dönüşüm var. Devlet, mutlaka bu konuyla alakalı bölgede destek vermeli. Yapı ve denetim sistemi dönüştürülmeli, eksikleri giderilmeli. İzmir Depremi'nde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Hepimize geçmiş olsun" şeklinde konuştu.

"Art niyetli insanlar da var"

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ufuk Aykol'un açıklamalarının ardından, "Ödemiş'te belli mahallelerimizde; Bengisu Mahallesi'nde, İnönü Mahallesi'nde, Türkmen Mahallesi'nde ve Kuvvetli Mahallesi'nde kısmen parsel bazında kentsel dönüşüm çalışmaları oldu. Keşke çalışmalar, ada bazında olabilseydi. O bölgelerde oturan insanlarımız daha çok batı mahallelerden olan insanlarımız, çiftçiydi. Traktörü ve diğer aletleri bahçelerine giriyordu, şimdi ise sokakta. Yani kentsel dönüşüm ada bazında olsaydı belki bu sorunlar yaşanmayabilirdi. Dönüşümle yapıların sağlıklaştırılması güzel bir olay ama doğrusunu da mühendisler daha iyi bilebilecek durumda. Ada bazında dönüşümler yapıldığında otoparklar, parklar da yapılacağından daha güzel bir durum oluşurdu.

Şimdi bize soruluyor, 'Bizim ev sağlıklı mıdır? Bizim evden fay hattı geçiyor mu?' Gece saat 04.00, gelen mesajla uyandım, 'Başkanım, deprem olacağını söylüyorlar. Üç tane çocuğum var. Korkuyorum, ne yapayım?' diyor. Dedim ki, 'Keşke bilinebilse. Sakin olun. Ben de evimdeyim, yatıyorum.' Diyeceğim başka bir şey yok. Tabii bunun yanı sıra art niyetli insanlar da var. 1999 yılındaki depremde hırsızlığın fazla olduğunu çözmüştük" dedi.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor