Advert
Advert

"Ödemiş, diğer ilçelere göre çok daha şanslı"

Küçük Menderes
test Bu içerik 1710 kez okundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Merkez Müdürü Hasan Sözbilir, TV9 İzmir'e yaptığı açıklamalarda Ödemiş özelinde de konuştu.

Sözbilir, "Benim Batı Anadolu ölçeğinde ve Türkiye'de dolaşmadığım yer neredeyse kalmadı. Bu anlamda il özelinde bakacak olursak Ödemiş; İzmir'e, Manisa'ya, Aydın'a, Denizli'ye, Urla'ya, Balıkesir'e göre daha şanslı. 'Neden?' derseniz oradaki fayların özelliklerini biliyorum. Biraz daha az fay var, fayların niteliklerini ve deprem üretme potansiyellerini biliyoruz. Orada mesela Tire ve Kiraz fayı var. O fayların etki alanındaki bölgeler var. Ödemiş halkı, il özelinde biraz daha şanslı.

Proje için değerlendirme

Biz; Dokuz Eylül Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi olarak Tire, Kiraz ve Efes fayı kapsamında AFAD'a bir proje verdik. Şu anda projemiz değerlendirmede. Projemiz eğer çıkarsa bu bahsettiğim noktalara giderek çalışmalar yapacağız ve Ödemiş'i etkileyebilecek fayları gezeceğiz. Onların içlerine bakacağız ve bu fayların geçmişte ne yaptığına bakacağız. Bu faylar, hangi dönemde deprem üretmiş onlar üzerine çalışacağız. Bu çalışmalar sonucunda Ödemiş'te deprem riskinin ne ölçüde olduğu da o zaman çıkacak ama şu anki bilgilerimize göre Ödemiş, diğer ilçelere göre depremsellik anlamında çok daha şanslı.

Tabi ki onun da depremselliği var. Örneğin Tire fayı deprem yaratırsa 6.6, mutlaka Ödemiş'i de etkileyecek. Aynı şekilde Kiraz da öyle. Tire fayı, Tire'den geçiyor ve üzerinde yapılaşma var. Kiraz da da aynı şekilde. Dolayısıyla bunları belirlemeliyiz. Ödemiş'te de aynı şekilde deprem master planı yapılmalı. Ben, Ödemiş'e panele geldiğimde bunu da söylemiştim.'Ödemiş, depremden nasıl etkilenir?' sorusunun cevabı, deprem master planı ile ortaya çıkar" dedi.

Hasan Sözbilir'in programdaki açıklamalarının tamamını beşinci sayfada okuyabilirsiniz.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış