Advert
Advert

70 kilometrelik nehir yatağı temizlendi

70 kilometrelik nehir yatağı temizlendi
70 kilometrelik nehir yatağı temizlendi Küçük Menderes
test Bu içerik 314 kez okundu.

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yaptığı çalışmalarla Küçük Menderes ve kollarında tıkanan ya da daralan yaklaşık 70 kilometrelik kısım yeniden düzenlenirken binlerce dekar arazi, taşkın riskinden kurtarıldı. DSİ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin en verimli havzalarından Küçük Menderes Ovası'nda zaman zaman yaşanan su baskınlarının önüne geçmek amacıyla Ödemiş, Tire, Torbalı ve Selçuk bölgesinde yaklaşık 70 kilometrelik hat yeniden düzenlenerek binlerce dekar arazide taşkın riski minimize edildi.

Küçük Menderes Nehri'nin eski yatağında başlatılan proje kapsamında Mahmutlar Regülatörü-Sağlık Beldesi hattında kalan 35 kilometrelik bölümün 33 kilometresindeki çalışmalar tamamlandı. Tulum ve İsmet Paşa mahalleleri arasındaki yaklaşık iki kilometrelik bölgede ise "Dere Islah ve Yatak Tanzim Projesi" çalışmaları devam ediyor.

Çalışmaların detaylarını anlattı

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Fetrek Çayı'nda başlatılan çalışmalar kapsamında 39 bin 40 metre yatak ıslahı yapılırken toplam 4 milyon 699 bin 770 metreküp kazı, 46 bin 500 metreküp taş tahkimatı ve 4 milyon 360 bin 685 metreküp taşıma işi yapıldığını bildirdi.

Fetrek Çayı üzerinde inşasına başlanan Sultanlar Vadisi Projesi için bir yapay ada oluşturulduğunu belirten Yıldız, şu bilgileri verdi: "Yapay ada ile 22 dönüm ve diğer dolgularla 150 dönümlük rekreasyon amaçlı alan Torbalı ilçemize kazandırıldı, yapay ada için bir köprü inşa edildi. Ayrıca İzmir Torbalı Fetrek Çayı Islahı 1. Kısım İşi kapsamında ise sekiz metre yüksekliğinde bir tersip bendi, dört de taban kuşağı inşa edildi. Moskof (Çevlik) Çayı yatağındaki 2.5 kilometrelik hatta yatak tanzim ve şev düzenleme çalışması yapılırken Küçük Menderes Nehri'nin Sağlık beldesinden sonraki bölümünde ise 12 kilometrelik alanın beş kilometresinde çalışmalar bitirildi, kalan kısımda çalışmalar devam ediyor."

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak