Advert
Advert

İlçelerin atık karnesi açıklandı

İlçelerin atık karnesi açıklandı
İlçelerin atık karnesi açıklandı Küçük Menderes
test Bu içerik 274 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı raporu yayınlandı. 2019 yılında İzmir'de 64 bin 80 ton atığın düzensiz depolandığı ortaya çıktı. Bu rakamın da İzmir'in toplam atıklarının yüzde 3.25'ini oluşturduğu belirtildi.

2019 yılında Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'na 1 milyon 839 bin 64 ton, Bergama Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'na 68 bin760 ton, Tire Düzensiz Döküm Sahası'na ise 64 bin 80 ton atık gönderildi. İl genelinde 2019 yılında toplanan belediye atığı miktarı, 1 milyon 971 bin 904 ton oldu.

Geçici olarak Harmandalı'ya

Rapor, İzmir'de ilçe belediyelerinden toplanan belediye atığının yaklaşık yüzde 96.75'lik kısmının Bergama ve Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama sahalarında, yüzde 3.25'lik kısmının ise Tire Düzensiz Döküm Sahası'nda bertaraf edildiğini ortaya koydu.

Bergama Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'na Bergama ve Dikili ilçelerinden, Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'na Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla ilçelerinden atık geldiği belirlendi. Ayrıca Güney-1 (Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi) Tesisi'nin kurulup işletime alınma sürecine kadar Beydağ, Kınık, Kiraz ve Ödemiş İlçelerinin evsel nitelikli katı atıklarının toplanarak Harmandalı Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'ne yönlendirildiği vurgulandı.

İki tesisteki çalışmalar sürüyor

Tire'nin atıklarının ise Tire Düzensiz Döküm Sahası'nda bertaraf edildiği ifade edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından hazırlanarak uygulamaya alınan İzmir İli Entegre Atık Yönetim Planı kapsamında Güney-1 ve Güney-2 bölgelerinde kurulması planlanan Entegre Katı Atık Yönetim Tesisleri için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

En az atık Beydağ'da

İzmir İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı raporunda yaz ve kış dönemlerinde en çok atık toplanan ilçelerin Konak ve Bornova olduğu, en az atık toplanan ilçelerin ise Beydağ ve Karaburun olduğu görüldü. Raporda, "Yaz aylarında ilçe merkezlerinde günde en az iki sefer toplama yapılmaktadır. Kış aylarında ise toplama günleri, genellikle yaz ayları ile aynı olmakta ancak sefer sayısı azalmaktadır. 30 ilçede belediye atıkları, kapasiteleri 7 ile 20 metreküp arasında değişen toplam 569 sıkıştırmalı araç ile taşınmakta olup atıkların toplanması için kapasiteleri 400 litre ile 1100 litre arasında değişen 141 bin 233 adet konteyner kullanılmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı