Advert
Advert

Ödemiş'te 101 toplanma alanı var

Ödemiş'te 101 toplanma alanı var
Ödemiş'te 101 toplanma alanı var Küçük Menderes
test Bu içerik 571 kez okundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir'deki toplanma alanlarını açıkladı. Toplanma alanları, acil bir durum veya afet sonrasında halkın paniğini engellemek ve güvenli alanlar oluşuncaya kadar geçici olarak güvenlik ihtiyacını karşılayabilecek alanları temsil ediyor.

Her il ve ilçedeki belediyeler tarafından tespit edilen toplanma alanları, halkın güvenliğini sağlamak için belirleniyor. Bu kriterlerin arasında ise elektrik ve suya kolay ulaşılabilirlik, tahliyenin kolay olması ve bölgedeki nüfus yoğunluğu yer alıyor. Bu illerin arasında İzmir'in de birçok ilçesinde toplanma alanları mevcut…

İlçe bazında toplanma alanı sayısı

İzmir’de; Ödemiş'te 101, Kiraz'da 64, Beydağ'da 35, Tire'de 99, Bayındır'da 39, Selçuk'ta 31, Torbalı'da 24, Aliağa'da 39, Balçova'da 15, Bayraklı'da 34, Bergama'da 128, Bornova'da 52, Buca'da 59, Çeşme'de 67, Çiğli'de 50, Dikili'de 37, Foça'da 12, Gaziemir'de 38, Güzelbahçe'de 38, Karabağlar'da 92, Karaburun'da 17, Karşıyaka'da 115, Kemalpaşa'da 148, Kınık'ta 51, Konak'ta 36, Menderes'te 16, Menemen'de 69, Narlıdere'de 66, Seferihisar'da 15, Urla'da 32 olmak üzere toplamda 1619 adet afet ve acil durum toplanma alanı bulunuyor. Toplanma alanlarının nerelerde olduğuna e-devlet üzerinden ve AFAD'ın resmi sitesinden ulaşılabiliyor.

Toplanma alanı ne demek?

Yaşanan bir afetin ardından afetten kurtulanların hayatlarına devam etmeleri, olası zararlardan korunmaları ve kayıpların en aza indirgenmesi açısından insanların önceden belirlenmiş yerlerde bir araya gelmesini sağlayan önemli bir noktadır.

Toplanma alanı olarak genellikle pazar yerleri ve okul bahçeleri belirlenirken aslında zannedildiği gibi her boş ya da açık alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelikte değil. Bir yerin toplanma alanı olarak seçilmesi için belirli kriterlerin bir arada olması gerekiyor. Toplanma alanlarının kontrol ve tespiti ise her ildeki belediyeler tarafından yapılıyor.

Belediyeler tarafından tespit edilen acil durum ve afet alanları, yaşanan afet veya acil durumların ardından halkın geçici olarak barınacakları yerler hazırlanana kadar oluşabilecek paniğin önüne geçilmesi ve bilgi alışverişinin sağlıklı olarak sağlanabilmesi amacıyla insanların tehlikeye neden olabilecek yerlerden uzaklaşıp toplanabileceği güvenli bölgeleri ifade ediyor.

Toplanma alanlarının özellikleri

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Türkiye genelinde toplamda 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD); deprem toplanma yerlerinin belirlenmesinde afetin yaşandığı bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın olabildiğince yaşlıların ve engellilerin ulaşımına uygun olması, alanın tahliye edilme ve ulaşılma kolaylığı, alanın olabildiğince engebesiz ve düz arazilerde yer alması, konut bölgelerine yakın ancak yapısal olan ve olmayan faktörlerden etkilenmiyor olması, afetten kaynaklanabilecek yeni tehlikelerden uzaklığı, elektrik, tuvalet ve su gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların giderilebileceği yapılara yakın olmasının önemli kriterler olduğunu vurguluyor.

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı