Advert
Advert

"Görüntüler elimize geldikçe durumun hiç iyi olmadığını anladık"

Küçük Menderes
test Bu içerik 932 kez okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, deprem anlarını sadece Küçük Menderes Gazetesi’ne anlattı. Eriş,"Biz, cuma günü sabahtan itibaren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile beraber komşu ilçemiz Beydağ'daydık. Beydağ'da tohum dağıtma etkinliğinin ardından Kiraz'a hareket etmiştik. Kiraz'a bağlı Yeniköy Mahallesi'ne yaptığımız ziyaret sırasında depremi yaşadık. Tunç Başkanımızın sevgili eşi Neptün Soyer solumdaydı, başkan sağımdaydı. O anlamda ilk tepki, Neptün Hanım'dan geldi. Depremin bitmesinin ardından haber alma anlamında birbirimize sorular sormaya başladık. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe'ye bir telefon geldi, 'İzmir'de durumlar kötü, Bayraklı'da yıkılan apartmanlar var' diye. Hemen orada toplantı sona erdi ve başkanımız İzmir'e gitti. Görüntüler elimize geldikçe durumun hiç iyi olmadığını anladık" dedi.

 

"Evinde çatlak olanlar

bizimle iletişime geçsin"

 

Başkan Eriş, Kriz Masası'nın hemen toplandığını ifade ederek, "Kriz Masası kapsamında yapılan toplantıyla beraber tüm mahallelerimizi taradık. Muhtarlar Derneği Başkanımız Nihat Savuran'la beraber istişareler ettik çünkü tüm mahallelerimize telefon yoğunluğu nedeniyle hemen ulaşmak mümkün olmadı. Özellikle batı bölgesinde olan mahallelerimizi yokladık. Ertuğrul Mahallesi, Kayaköy Mahallesi, Kızılcaavlu Mahallesi, Balabanlı Mahallesi, Seyrekli Mahallesi, Kerpiçlik Mahallesi'ne ulaşım sağladık. Sonrasında tüm mahallelerimize ulaşarak hasarlı ev olup olmadığı konusunda bilgi topladık.

 

Hasar alan binalarımızı tespit ettik ve bu binalarımız için arkadaşlarımız çalışmalara devam ediyor. Bunları İlçe ve Şehircilik Müdürlüğümüze ileteceğiz. Bu durumda evi olan insanlarımız, lütfen o evlere girmesin. Mümkünse komşularında veya yakınlarında kalsınlar, yoksa bize mutlaka haber versinler. Konaklama açısından kendilerine yardımcı oluruz.

 

İzmir'de depremzedelerin olduğu alanlara yetkililerle koordine bir şekilde önce su tankeri gönderdik. Ardından seyyar tuvalet, vidanjör ve battaniye sevkiyatı yaptık. Arkadaşlarımız hemen harekete geçti, bütün geceyi orada geçirdi. Ayrıca gece yine geç vakitte Ödemiş, Kiraz ve Beydağ'daki itfaiye araçlarımızı deprem yerine ulaştırdık.

 

Bu deprem sonrasında anladık ki gerekli önlemleri almamız hususunda doğa bizi uyarıyor, doğa bize bir ders verdi. Bütün İzmir'e, özellikle Bayraklı ve Seferihisar bölgesindeki hemşerilerimize büyük geçmiş olsun. Aramızdan ayrılan hemşerilerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralı yurttaşlarımıza da geçmiş olsun dilerim. Dileriz yaşadığımız artçılarla beraber daha kötü bir güne uyanmayız. Tekrar uyarmakta fayda var. Evinde çatlak olan, duvarlarında ayrılma olan hemşerilerimiz evlerine girmesin, o konuda bize ulaşsınlar. Tüm mahalle muhtarlarımızı da bu konuyla alakalı bilgilendirmiş olalım" ifadelerini kullandı.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor