Advert
Advert

Belediye Meclisi bugün toplanıyor

Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Belediye Meclisi bugün toplanıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 246 kez okundu.

Ödemiş Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, bugün saat 20.00'de Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda gerçekleştirilecek.

 

Mecliste dilek ve temennilerle beraber toplam 11 madde görüşülecek. İlk maddede Birgi Mahallesi'nde bulunan taşınmazla alakalı plan değişikliği talebi, meclis üyelerinin oy birliğine sunulacak. İkinci maddede Bademli Mahallesi'nde bulunan taşınmazla alakalı plan değişikliği görüşülecek. Üçüncü maddede Ödemiş'in merkez mahalleleri ile diğer mahallelerde uygulanacak imar planı kapsamında konuşulacak. Dördüncü maddede 2020 yılı bütçesinde fonksiyonel sınıflandırmanın birinci düzeyleri arasında aktarma yapılması konusu gündeme getirilecek. Beşinci maddede İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü'nün içme ve kullanma suyu ihtiyacının bir kısmının Halkapınar Mahallesi'nde bulunan bir taşınmazdan karşılanması; taşınmazda bir adet işletme dışı su kuyusu, bir adet işletme altında bulunan su kuyusu ile bir adet su deposu yer alması nedeniyle taşınmasızın tahsis talebinin görüşülmesine dair karar sonuca bağlanacak.

 

Altıncı maddede Ödemiş Belediyesi işe Arkhe Tarım Turizm Yönetim Danışmanlık İnşaat Hayvancılık Sanayi Ticaret Ltd. Şti. arasında dava konusu olan uyuşmazlığın çözüme kavuşturulması konusu oy birliğine sunulacak. Yedinci maddede Ödemiş Belediyesi Emir ve Yasaklar Yönetmeliği'nin 5. maddesinin 1. fıkrasının (f) bendinin değiştirilmesi konusu tartışılacak. Sekizinci maddede Birgi Mahallesi'nde içkili yer belirlenmesi konusu görüşülecek. Dokuzuncu maddede memur dolu kadro değişiklik cetveli gündeme getirilirken onuncu maddede de aynı konuya ilişkin konular karara bağlanacak. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temennilere geçilecek.

 

En son toplantıda ne olmuştu?

 

19 Ekim 2020 Pazartesi günü gerçekleşen Ödemiş Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı İkinci Birleşimi’nde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, çok sayıda konu hakkında açıklama yapmıştı. 19 Ekim’de yapılan meclis toplantısında konuşulan önemli başlıklar şöyle:

 

"13 gündem maddesinin ilkinde Ödemiş Belediyesi'nin 2021 yılı mali performansı tartışıldı. AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdülkadir Karaerkek, ilk maddede söz istedi. Karaerkek, "Komisyonda bu kararı tartıştık. İncelediğimizde performans programında bazı değişiklikler olduğunu gördük. Değişim gösteren bazı maddeler olduğunu fark ettik. Örnek vermek gerekirse kente kazandırılacak yeni yeşil alanların miktarı. 2020 yılında yapılması planlanan yeşil alan miktarı, 15 bin metrekare. 2021 yılında bu alan miktarı, 4000 metrekareye düşüyor. Bunun dışında yapılacak muhtaç evi 40 adet. 2021 yılında bu sayı 24'e düşüyor. Böyle birçok madde var. Yapılması planlanan yerler var ve bunların birçoğu yapım aşamasında olduğu için 2020'de hedeflenen oran yüzde 25, 2021'de yüzde yüze tamamlanacak yerler var.

 

Sadece şunu sormak istiyorum: Bu hedeflenen alanların, 15 bin metrekarelik alanların ne kadarı gerçekleşti ya da diğer maddelerin gerçekleşme oranı nedir? Bunlarla alakalı bilgi almak istiyoruz. Bunların haricinde çalışmaların daha da arttırabileceğini düşünüyoruz. Mesela yüzde 25'i proje anlamında gerçekleşmiş gözüken çalışmalar kapsamında bu projelerin tamamı hazır mıdır? Bu konuda bilginiz var mı? Bize bu konular hakkında bilgi verirseniz seviniriz" ifadelerini kullandı.

 

"Önceliğimiz, İzmir yolu girişi olacak"

 

Başkan Eriş, Karaerkek'in sorusunun çok geniş çaplı olduğunu da ifade ederek, "Bu yıl, yaklaşık 20 bin metrekare yeşil alan kentimize kazandırılacak. Hedefimizi biraz aşmışız. 2021'den bu yıla çekmişiz gibi düşünelim" dedi.

 

Karaerkek, "Bunun dışında 2021 için planlanan yüzde 25'lik projelerin yüzde yüze tamamlanacak olanları var. Bu yüzde 25'lik çalışmalar, muhtemelen proje aşamasındadır diye düşünüyorum. Bu projelerin çizim manasında tamamlananı var mıdır? Mesela şu an hatırladığım kadarıyla huzurevi çalışması vardı. Yine motodrag pisti var" diye konuştu. Eriş, "Motodrag pisti, 18. maddeyle hazırlanacak olan bir proje. O konuda da 18 madde çalışmaları, tüm Ödemiş'te yapılmaya devam ediyor. Bununla birlikte mecliste de görüşüldüğü gibi tüm Ödemiş'te de revizyon planıyla motodrag pistinin kazandırılmasının hedeflendiği kadar bu konuda Spor Toto'nun desteği de hedeflenmiş. Bunu Ödemişli motorseverlere, motodrag severlere armağan etmek istiyoruz.

 

Ancak önceliğimiz, İzmir yolu girişi olacak. Herkes, 'Ödemiş'in girişine yakışır şekilde olsun' diyor ama sonuçta bizim malımız olan yerler değil. Oralar, kişilere ait olan yerler. Yolun sağı ve solunda fazlalık ve eksiklikler var. Yeni planlamada her iki tarafı da dengede tutarak Büyükşehir'e de sunduğumuz, anlattığımız, destek istediğimiz revizyonları yapabilmemiz için sunduğumuz projeler var. 2-2.5 aylık bir planlama yaptık ama altı aylık süreç içinde altı haritacı arkadaşımıza tüm Ödemişimizin revizyon planlarını vererek en azından planlamayı ortaya çıkarmış olduk. Bundan sonrasında da o sayısal verilerle gerçek anlamda Ödemiş’in ihtiyacı olabilecek, mümkün olduğunca da Ödemiş Belediyesi'ne yük getirmeyecek planlamalar yapacağız.

 

Şu an Zafer, Süleyman Demirel ve İnönü mahallelerimizde de imar manasında yapısal gelişmeler var ancak bundan nasibini almayan mahallelerimiz de var, Türkmen ve Kuvvetli mahalleleri gibi. Sonrasında planlamanın devam etmesiyle birlikte tekrar Zafer Mahallesi'nde hem imar tamamlama adına hem de kentin gelişimi adına kuzey çevre yolunun elde edilmesiyle Ödemiş'in trafik aksı da değişecektir. Bununla birlikte 20 yıl önce birlikte planladığımız ve şu anda az da olsa güney çevre yolunda Karayolları kamulaştırma sorunlarını çözerse sanırım orada da iyi bir hız kazanarak gelecek yılbaşına kadar trafik konforunu da yükseltmiş olacağız" cevabını verdi.

 

Yeşil alan ve otopark olarak düzenlenecek

 

Eriş, konuşmasının devamında, "Bizim için çevre yolu, her şeyden önemli. Örneğin, yeni yönetmelik gereği oto galerilerin bir araya toplanması, taşınması zorunlu olacak. Bundan sonra bu yönetmelik gereğince arayışlarımız olacak. Yine kendimize yer kaldı mı, hayır. O yönüyle çok fakiriz ama en azından bu çalışmalarla Ödemiş'te kent yaşamını, trafiğin konforunu arttıracağız.

Başta Atatürk Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait yerlerimiz var. Bu çevre yolu tamamlandığında bu yollar önce Büyükşehir'e, daha sonra da görüştüğümüz kadarıyla bize kalacak yollar olacak. Bu yollarda şu anda doğalgaz çalışması dahi yapılamıyor. Öyle de bir durum yaşıyoruz. Bunların hepsi, bu performans döneminin çalışma programı içinde.

 

Geçtiğimiz hafta içinde Saraçoğlu Caddesi'ndeki eski hastanenin yerinin bir diş hastanesi, 112 için uygun hale getirilmesi, bize söylenilen kadarıyla dokuz doktorlu bir sağlık yeri olabilecek şekilde düzenlenmesi için görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmeler, tabii ki bizim elimizde değil. Daha Sağlık Bakanlığı'ndan veya İl Müdürlüğü'nden bize gelen bu tür bir talep yok. Orası, şu an bizim belediyemizce bile farklı bir kirlilik alanı. Birilerinin girip çıktığı, belki çocukların girip oynamak için macera aradığı bir alan oldu. Oranın bir an önce düzenli bir hale getirilmesi gerek. Orayı yeşil alan ve otopark olarak düzenlemeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Yarbay Caddesi'ne eğitim tesisi

 

Eriş, pandemiyle beraber gelirlerin azaldığına da vurgu yaparak, "Sosyal tesisler bazında kaybımız, 2 milyon lira. Bununla 4-5 park yaparız, Saraçoğlu Konutları'nı tamamlarız. 2021'e hedef koymuşuz, ben onu bu yıl yapmak isterdim. Yarbay Caddesi'ne dört katlı bir eğitim tesisi kazandırmak istiyoruz. Mimar ve mühendis arkadaşlarımız da işin içinde. Önümüzdeki ay içinde ihaleye çıkacağız. Umuyorum seneye de okulların da sağlıkla açıldığı bir sezona eğitim tesisini yetiştirmeye çalışacağız. Bu ve bu gibi kalıcı projelerimize devam edeceğiz" dedi.

 

Akabinde CHP Meclis Üyesi Sema Bilgi söz istedi. Bilgi, "Plan Bütçe Komisyonu olarak emeği geçen, özveri ile çalışan komisyon üyesi arkadaşlarıma, birim müdürlerine, başkan yardımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kısa bir bilgi vermek istiyorum. Belediyeler, denk bütçe oluşturulduğunu düşündüğümüzde komisyon kararlarımızda gelir bütçemiz, oy birliği gider bütçemiz, oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Bunun için komisyon üyelerimize ortak fikirde olduğumuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Mümkün olduğunca sosyal belediyeciliği uygulamaya çalıştık. 2013-2015 yılının vergilerine tabii olduklarımız oldu. Yine kız yurdu ve huzur evi, konuk evlerinde en yüksek yüzde 10-12 civarında bir artış yapmaya çalıştık. Amacımız, daha iyi bir Ödemiş. Umuyorum, hedeflerimizi tutturmaya çalışacağız" şeklinde konuştu. 

 

"Bu borçlar da boynumuzun borcu, ödüyoruz"

 

Bilgi'nin ardından söz isteyen AK Partili Meclis Üyesi ve aynı zamanda Grup Başkanı Abdülkadir Karaerkek, "2021 yılındaki performansımızı en azından kalem bazında arttırabilirdik. En azından hedeflerimizi daha yüksek tutabilirdik" dedi.

 

Başkan Eriş, "Hedeflerimizi yüksek tutmanın gerekçesi ne olabilir? Cebimizdeki, kasamızdaki para olur. O zaman ben size söyleyeyim. Hep birlikte 2019 Nisan ayında göreve başladık. Nisan ayından bugüne kadar Ödemiş Belediyesi olarak biz, toplamda 43 milyon 801 bin lira borç ödemişiz. Vakıfbank'a 2 milyon 626 bin lira borç ödemişiz. TEB'den aldığımız 4 milyon 609 bin liralık krediyi ödemişiz. İller Bankası yapılandırmaya, İller Bankası SGK yapılandırmaya, İller Bankası Emekli Sandığı yapılandırmaya ödediğim gibi bir de vergi cari borcu olarak ödediğimiz borçlar var. İller Bankası Emekli Sandığı, bu kesintileri yapıyor. Biz zaten ödeyemiyoruz. 4 milyon 364 bin lira kesinti yapıyor. İller Bankası yatırım kredilerine olan 63 milyonluk borcumuzun yaklaşık 8 milyonunu ödemişiz. Bu paralar bizim kasamızda kalsa ayda 2.5 milyon ek kalemimiz oluşurdu. Bu borçlar da boynumuzun borcu, ödüyoruz" cevabını verdi. 

 

Başkan Eriş, belediyenin borçlarını açıkladı

 

Karaerkek, konuşmanın devamında belediyenin toplam borcunu sordu. Eriş, "Vergi Dairesi'ne resmi kurum borcumuz 18 milyon 429 bin lira. Emekli Sandığı'na borcumuz 6 milyon 75 bin lira. Kredi borçlarını bu kadar ödememize rağmen ayda 560 bin lira sadece İller Bankası'na ödüyoruz. Ayda 352 bin liralık TEB kredisini de aksatmadan ödüyoruz. Şu anda personele 78 bin lira borcumuz kalmış. Biz borç yapmadık ama kalan borçları da ödemek boynumuzun borcu.

 

SGK borcumuz, en büyük kalem. 17 milyona yakın borcumuz var. Ödeyemiyoruz çünkü böyle bir para yok. 5 milyon para geliyor. 2 milyonu Büyükşehir ve İZSU paylarına kalan 3 milyonun 1 milyon 380 bini de kesiliyor. Ayda 1 milyon 580 lira net olarak vergi ve sigortaya borçlanıyoruz. Bunun formülü yok, bulamadık. İşte onun için satışlar da yapıyoruz.

 

Bununla beraber pandemi döneminde katı atık bedelleri de toplanamadığı için biz BIOSUN'a yaklaşık 4 milyon 880 bin lira borçlanmışız ama yarın gelen belli bir parayla da bunu direkt aktaracağız. Yaklaşık 3-3.5 milyon borcumuz olacak. Bu durumların iyi gitmediğini gören hükümetimiz bile gelecek ay için yeni bir yapılandırmaya gidiyor. Sadece Ödemiş Belediyesi değil, çok sayıda belediye de bu durumda.

 

Öte yandan esnaftan alacağımız da yaklaşık 30 milyon civarında borcumuz var. Yeterince üzerine gidebiliyor muyuz? Hayır. Pandemi sürecinde üzerine gidebildik mi? Hayır. Bir taraftan adamın dükkan kirasını almamışız, 'Emlak Vergisi öde' demek olmaz. 2020 yılı gelirimiz 78 milyon 330 bin lira. Giderimiz ise 87 milyon 892 bin lira. Yani yaklaşık 9.5 milyonluk bir fark var" ifadelerini kullandı.

Öte yandan maddelerin tamamı, oy birliği ve oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor