Advert
Advert

Diz ve kalça protezi ameliyatlarıyla hayat kalitesi yükseliyor

Diz ve kalça protezi ameliyatlarıyla hayat kalitesi yükseliyor
Diz ve kalça protezi ameliyatlarıyla hayat kalitesi yükseliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 560 kez okundu.

Tınaztepe Torbalı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bahaddin Karadam, ciddi sıkıntı ve ağrısı olan bu hastaların tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler sayesinde hastaların ağrısız bir yaşam sürdürdükleri için yaşam kalitelerinin de yükseldiğini söyledi.

Kıkırdak bozulmasıyla orta ve ileri yaşta ortaya çıkan eklem bozuklukları, günümüzde modern hale gelmiş malzeme ve ameliyat teknikleri ile tedavi edilebiliyor. Halk arasında 'eklem kireçlenmesi' olarak tabir edilen, aslında kıkırdak bozulması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar, eklem sertleşmesine ve hareket güçlüğüne yol açıyor. Ciddi sıkıntı ve ağrısı olan bu hastaların tedavisinde günümüzde modern hale gelmiş malzeme ve ameliyat teknikleri ön plana çıkıyor. Ameliyatlar; kıkırdağı bozan bazı romatizmal hastalıklar, geçirilmiş travmalar, genetik kaynaklı osteoartrite bağlı olarak diz ve kalça eklemlerinde meydana gelen bozulmalar için uygulanabiliyor.

Hastaların ilk şikayetlerinin hareket kısıtlılığı olduğunu söyleyen Tınaztepe Torbalı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bahaddin Karadam, hastaların yaşadığı şikayetlere ilişkin şu bilgileri verdi: "Hastalar, kalça ve diz eklemlerini rahat hareket ettiremiyor. Sonrasında buna şiddetli ağrı da ekleniyor. Zamanla ağrı ve hareket kısıtlılığı, hastanın günlük fonksiyonları ile yaşam kalitesini düşürdüğünden kişi çoraplarını ve ayakkabılarını giyemez, alaturka tuvalet kullanamaz hale geliyor. Özellikle merdiven çıkıp inmede büyük sorun yaşıyor. Diz protezine aday hastalar, çoğunlukla tırabzana tutunup merdivenleri yan yan inmek zorunda kalıyor. Oturdukları yerden kalktıklarında ise ilk birkaç adımı çok zor atıyor. Yürüme mesafeleri de gitgide kısalıyor. Dolayısıyla yaşamdan kopup yavaş yavaş evin içine doğru itilmeye başlıyor. Bir süre sonra da tamamen toplum dışı kalmış, evde yaşayan kişiler haline dönüşüyor. Biz, bu aşamada devreye girerek onları günlük yaşamlarına kavuşturuyoruz."

Yaşam kalitesi yükseliyor

Diz ve kalça protezi ameliyatları, genellikle orta ve ileri yaş grubu hastalara uygulanıyor. Romatizmal hastalıklar nedeniyle çok genç yaşta eklemleri ileri derecede bozulmuş hastalarda bu eklemlerin dondurulması yerine hareketin devamı için protez uygulanıyor. Böylelikle en verimli çağlarında hastaların aktif, ağrısız ve hareketli bir yaşam sürmesi sağlanıyor. Protez denildiğinde söz konusu materyalin takma bir eklem olduğu düşünülüyor. Oysa eklemi çıkarıp yerine suni bir eklem koymaktansa mevcut eklemleri oluşturan kemiklerin üzerindeki bozulmuş kıkırdak tıraşlanarak yüzeyi kaplanıyor.

İleri yaş grubundaki birçok hastanın ameliyat olmaktan korktuğunu anlatan Op. Dr. Karadam, "Ancak insan ömrü uzuyor. Bu nedenle hastaların geri kalan yaşamlarını rahat geçirebilmesi için onları ameliyat ediyoruz. İyi yapılan bir cerrahiyle çok net sonuçlar elde edilebiliyor. Hastalar, ameliyat sonrası bağımsız ve konforlu bir yaşam sürebiliyor" diye konuştu.

Hasta, ertesi gün yürüyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün diz ve kalça eklemi protez ameliyatlarını yüzyılın en başarılı cerrahileri arasında gösterdiğini hatırlatan Tınaztepe Torbalı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Karadam, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bu ameliyatların ardından hastalar, kısa sürede günlük yaşama dönebiliyor. Ortalama bir saat süren cerrahiler, belden kateter takarak epidural anesteziyle tamamen ağrısız yapılabiliyor. Hastalar, ameliyat sonrasında çok korktukları ağrıları hemen hemen hiç hissetmeden bu süreci tamamlayabiliyor. Dolayısıyla hastanede kaldığı süre boyunca hasta, hiç ağrı hissetmeden yürüyebiliyor. Sonrasında evdeki konforları da ilaç takviyeleriyle devam ediyor. Diz ya da kalça protezi uygulanan hastalar, mutlaka ameliyatın ertesi günü yürütülüyor."

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak