Advert
Advert

Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı

Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı Küçük Menderes
test Bu içerik 434 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında fener alayı düzenlendi. Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde Park Kafe önünde başlayan alay, Saracoğlu Caddesi ve Sağlık Caddesi rotasını izleyerek Salı Pazarı'na ulaştı.

Pandemi sebebiyle katılımın az olması beklenirken Ödemişli vatandaşlar, Cumhuriyet coşkusunu yaşamak için yoğun katılım gösterdi. Sosyal mesafe ve maske kurallarının baz alındığı gecede Ödemiş Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri yürüyüş düzenini sağlarken emniyet ekipleri de güvenlik önlemleri aldı.

"Cumhuriyet Bayramımızı ilk günkü coşkuyla kutluyoruz"

Ödemişli vatandaşlar, ellerinde meşale ve bayraklarla Saraçoğlu Caddesi'nde yürürken bazı vatandaşlar da balkonlardan eşlik ederek Cumhuriyet Bayramı sevincini yaşadı. Fener alayı Salı Pazarı'na ulaşınca Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günün anlam ve önemi ile ilgili olarak şunları söyledi: "Temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'nin 97. yılı kutlu olsun! Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Onuncu Yıl Nutku'nda 'en büyük bayram' olarak nitelediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı ilk günkü coşkuyla kutluyoruz, kutlamaya da devam edeceğiz. Uçurumun kenarındaki bir ülkeyi milletinin azim ve kararlılığı ile kurtaran, tüm zorlukları göğüsleyip sonsuza dek yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, vatanımız ve bayrağımız uğruna canlarını ortaya koyan şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

"Ana yurdu dört baştan demir ağlarla örenlere selam olsun"

İşgal günlerinde bile egemenliğin yalnız ve yalnız millete ait olduğunu tüm dünyaya ilan edenlere selam olsun. Yıllarca süren savaşlarla oluşmuş yıkıntının içerisinden eşsiz Türk Devrimi'ni çıkartanlara selam olsun. Emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle mazlum milletlerin kurtuluş reçetesini yazanlara selam olsun. Cehaletin karanlığını aydınlıkla yok edenlere, Cumhuriyet'in aydınlığını en ücra köşelere ulaştıranlara selam olsun. Yeni harfleri, ulusal tarihi, öz diliyle, kadını-erkeği her hakta eşit, özgür ve modern bir toplum ortaya çıkartanlara selam olsun. Kısa zamanda paha biçilemeyecek fabrikalar kuranlara, ana yurdu dört baştan demir ağlarla örenlere selam olsun.

"Cumhuriyet uygarlıktır, özgürlüktür"

Bugün dünyanın birçok yerinde emperyalist emeller yüzünden savaş, yokluk ve açlık yaşanırken Ödemiş'te, İzmir'de, Türkiye'de barış ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak bunu şüphesiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, kurduğu Cumhuriyet'e ve onun devrimlerine borçluyuz. Bu topraklar bize kolayca vatan olmadı, Cumhuriyet kolay kurulmadı! Cumhuriyet; vatan topraklarının işgal altında olduğu, orduların terhis edildiği günlerde 'Geldikleri gibi giderler' diyebilmektir. Cumhuriyet, işgal şartlarında dahi sadece milletine güvenip 'milli irade' ve 'önce millet' diyebilmektir. Cumhuriyet, eşsiz bir liderin öncülüğünde kağnıyla kamyonu yenmektir. Kağnıyla yük taşımaktan üç yılda uçak fabrikası açacak noktaya ulaşmaktır Cumhuriyet! Cumhuriyet uygarlıktır, özgürlüktür. Cumhuriyet, aklın ve bilimin ışığında çağdaşlaşmaktır, cehaleti yok etmektir. Bu nedenledir ki en ücra köydeki bir kız çocuğunun okumayı söktüğü anda duyduğu sevinçtir Cumhuriyet!

"Cumhuriyetimizi yeni yüz yılına taşımak için görev bizimdir!"

Cumhuriyet, hastalıkların kökünü kurutmaktır. Bugün zorlu koşullarda dahi bilim insanlarımız, Cumhuriyet döneminin tıp eğitimi ve tecrübesi ile hepimiz için umuttur! Her ne kadar çiftçimiz, geldiğimiz noktada zor günler yaşayıp emeğinin karşılığını alamasa da Cumhuriyet, köylüyü milletin efendisi yapmak için mücadele etmektir. Yurdun dört bir yanında bacaları tüten fabrikalardır Cumhuriyet, yani üretimdir! Cumhuriyet, tarihine sahip çıkmaktır. Tarihini unutmadan yarınlara ilerlemektir. Bugün 97. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi yeni yüz yılına taşımak için görev bizimdir!

"Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın en büyük bayramımız!"

Gazi Mustafa Kemal'in 'Yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz' sözleri, bizim yolumuzu aydınlatmalıdır. Mücadele etmek zorunda olduğumuz sıkıntıların 1919 yılındaki kadar zor olmadığını daima hatırlayıp hiçbir zaman yılgınlığa ve umutsuzluğa düşmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde, aklın ve bilimin ışığında, hukukun üstünlüğü ve demokrasiden asla taviz vermeden ilerlemek, herkesin refahı için çok çalışmak ve üretmek, kısacası Cumhuriyet kazanımlarını koruyup değerini bilmek, Atamızın hedeflediği 'muasır medeniyetler' seviyesine ulaşmak için yegane yol haritamızdır. Emperyalist işgale karşı boyun eğmeyenlerin, Hacı İlyas tepelerinde ilk kurşunu atıp Kuvayı Milliye ateşini yakan yiğit efelerin torunları olarak biliyoruz ki koşullar ne olursa olsun 'Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur' Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın en büyük bayramımız!"

Vatandaşların Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile fotoğraf çekilmesinin ardından fener alayı etkinliği son buldu.

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor