Advert
Advert

Ziyan olmasınlar diye kuruttu şimdi yurt dışına gönderiyor

Ziyan olmasınlar diye kuruttu şimdi yurt dışına gönderiyor
Ziyan olmasınlar diye kuruttu şimdi yurt dışına gönderiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 334 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kadın kooperatiflerinden sorumlu danışmanı ve Kadın Kolları önceki dönem Genel Başkanı Fatma Köse'nin ziyaret ederek başarısını yerinde gördükleri kadın girişimci Ayşe Ocaklıoğlu, ihracata başladı.

İlçenin merkeze uzak yerleşim birimlerinden Pirinççi Mahallesi'ndeki bahçesinde bulunan ağaçlardan topladığı ve kendi yetiştirdiği cennet hurmasını kurutarak işe başlayan Ocaklıoğlu, İngiltere ve Almanya'ya ihracata başladı.

Üç mahalleden 25 kadına iş

Cennet hurmasını ziyan olmaması için kurutmaya başlayan Ayşe Ocaklıoğlu, bir süre sonra işlerini büyüttü. Bugün bölgenin en büyük üreticisi olarak gösterilen Ayşe Ocaklıoğlu, önceleri meyveleri kurutmak için evini kullandığını, bu yetmeyince köydeki kapalı bir alana geçtiğini anlattı.

Ailesinin desteğiyle işlerini büyüttüğünü vurgulayan Ocaklıoğlu, "Bugün artık kendi ayaklarımın üstünde duran bir üreticiyim ve kadınlara istihdam oluşturuyorum. Artık üç mahalleden gelen 25 kadın, burada dönüşümlü olarak çalışıyor ve bu işten ekmek yiyor. Burada aile ortamında üretimlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Yeni hedefi, 100 ton ihracat

Yıllık üretimi 70 tona çıkardıklarını ve belli bir kalite standardına ulaştıklarını ifade eden Ocaklıoğlu, hedefinin 100 tona ulaşmak olduğunu kaydetti. Cennet hurması kurusunu İstanbul'daki bir firma aracılığıyla ihraç etmeye başladıklarını ifade eden Ocaklıoğlu, "Ürünlerimizi firma aracılığıyla İngiltere ve Almanya'ya gönderiyoruz. 20 tonu bulan ihracatı da artırmak istiyoruz" diyerek bu işte marka olmak istediğini de dile getirdi.

Ocaklıoğlu'nun yanında çalışan Kamile Sevcan da bu iş sayesinde yaklaşık dokuz yıldır ev ekonomisine katkı sağladıklarını söyledi.

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış