Advert
Advert

Toplu ulaşımda HES kodu dönemi

Toplu ulaşımda HES kodu dönemi
Toplu ulaşımda HES kodu dönemi Küçük Menderes
test Bu içerik 266 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında 30 Eylül'de çıkardığı "Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulama Başlıklı Genelgesi" ve İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun bu genelgeye dayanarak aldığı karar gereğince toplu ulaşım araçlarına binişte elektronik HES kodu kontrolü uygulamasını bugünden itibaren hayata geçiriyor.

İlk etapta kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) İzmirim Kart sahiplerinin biniş bilgileri, her gün T.C. Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak. Hem kişiselleştirilmiş ve hem de hamiline İzmirim Kartların 15 Kasım Pazar akşamına kadar elektronik ortamda HES kodları ile eşleştirilmesi isteniyor. Böylece kentte toplu ulaşım araçlarına yapılan tüm binişler, elektronik takip altına alınmış olacak. Biniş bilgileri, günlük olarak T.C. Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak. Bakanlık, karantinada olması gerekirken dışarıda olan hastaların ya da temaslı kişilerin tespitini yaparak cezai işlem başlatacak.

Nasıl kayıt olunacak?
 

İzmir'de akıllı ücret toplama sistemini işleten ESHOT Genel Müdürlüğü, yurttaşların HES kodlarını ve T.C. kimlik numaralarının kullandıkları İzmirim Kart ile eşleştirebilmesi için özel bir internet sitesi oluşturdu. hes.eshot.gov.tr adresli siteye giren her yurttaş, yalnızca bir İzmirim Kart için eşleştirme yapabilecek. Kullanımı oldukça kolay tasarlanan sitede yurttaşlar, istenen bilgileri tek adımda girecek ve kaydını yaptıracak. HES kodu ya da diğer kişisel bilgilerin değişimi ve güncellenmesi işlemleri de aynı siteden yapılabilecek.

 

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor