Advert
Advert

Yüksek yem fiyatları üreticinin belini büktü

Yüksek yem fiyatları üreticinin belini büktü
Yüksek yem fiyatları üreticinin belini büktü Küçük Menderes
test Bu içerik 461 kez okundu.

Artan yem fiyatlarının üretici üzerindeki olumsuz etkisi ile ilgili olarak Ödemiş Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği Başkanı Murat Cansız, Küçük Menderes Gazetemize ve TV9 İzmir ekibimize konuştu.

Cansız, artan yem fiyatları için, "Üreticimizin başı, artan yem fiyatları ile dertte diyebilirim. Biz, şimdiye kadar hep yem fiyatları ile ilgili eleştiride bulunduk ama hiç bu kadar değişken olmamıştı. Üç gün önce aldığını yemin fiyatı ile şu an aynı yemi alamazsınız. Bu konuda üreticimizin belinin kırıldığını ve hatta üreticimizin ölmek üzere olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

"Eğer üreticiyi korumazsak..."

Cansız, yükselen yem fiyatlarına karşılık süt fiyatlarının sabit kalması ile ilgili olarak da, "Yem fiyatının artması, yem üreticilerinin elinde olan bir durum değil çünkü onlar da bu konuda çok fazla tepki görüyor. Bence bizim şu anki üretimimizden ve hammaddenin azlığından kaynaklı bir sıkıntı var. Halbuki pandemi dönemi bize üretimin üzerinde daha fazla durmamız gerektiğini gösterdi. Yani hammaddede dışa bağımlı olursak ülke olarak çok büyük sıkıntıya gireriz. Bu yüzden yem fiyatları artıyorsa bu durum, süt fiyatına da yansımalıdır. Üretici, 140-150 lira verip yem alıyor ama bakıyoruz ki üreticinin bu mağduriyeti süt fiyatına yansımamış. Bunun eleştirisini kimse yapamaz. Eğer üreticiyi korumazsak bizi kötü günler bekliyor olacak. Üreticiye hep birlikte sahip çıkmalıyız" dedi.

 "Kahvecinizden süt isteyin"

Son olarak Cansız, "Ödemiş Belediyesi ile görüşme halinde olduğumuz ve yakın zamanda gerçekleştireceğimiz bir projeden bahsetmek istiyorum. Bütün kahvehanelerde süt içme konusunda vatandaşlarımızı teşvik edeceğimiz bir projenin hazırlığı içerisindeyiz. 'Kahvecinizden süt isteyin' sloganı ile vatandaşın süt tüketimini arttıracağız" şeklinde konuştu.

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor