Advert
Advert

Ödemiş için teşvik önerisi

Ödemiş için teşvik önerisi
Ödemiş için teşvik önerisi Küçük Menderes
test Bu içerik 1130 kez okundu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı, uzaktan erişimle yapıldı. Oda Başkanı Mahmut Özgener, geçtiğimiz aylarda Bayındır, Beydağ ve Kiraz'ın yararlanmasına karar verilen ilçe bazlı teşvik sisteminden Ödemiş, Tire ve Selçuk'un da faydalanması için öneride bulunduklarını açıkladı.

2020 yılında şimdiye dek yapılan faaliyetlerin video gösterimiyle başlayan toplantıda 2021 yılı için üyelerden "2021 yılı Çalışma Programı” önerileri alınmaya başlandığı bilgisi verildi. Ekim Ayı İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Değişen koşullara uyum göstererek ekonomik ve ticari hareketin sürekliliğini sağlama çabasındayız. Bir yandan belirsizlik içinde mümkün olan en istikrarlı ortamı ararken diğer yandan değişen koşulların yarattığı fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz. Böyle bir dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in 2026 yılında Botanik EXPO'suna kentimizin ev sahipliği yapacağını açıklaması bizi sevindirdi" dedi.

İzmir ilçelerine teşvik artacak

İlçe bazlı teşvik sistemi 2014 yılı verilerine göre hazırlandığı için teşviklerin düşük olduğuna dikkat çeken Özgener, "İlçe bazlı teşvik sistemi ile Bayındır, Beydağ ve Kiraz artık daha fazla teşvik alacak. Oda olarak hem teşvik sisteminin geliştirilmesine dair önerilerimizi hem de güncel veri setinde neler olması gerektiğine dair görüşlerimizi TOBB'a ilettik.

İlimizde Ödemiş, Tire, Selçuk, Kınık, Dikili ve Bergama ilçelerinin de 2. Bölge teşviklerinden yararlanması önerisinde bulunduk çünkü Bayındır, Beydağ ve Kiraz ilçelerimizde henüz kurulmuş bir OSB yok. Ödemiş, Tire ve Bergama ilçelerimizde ise kurulmuş OSB'ler bulunmakta olup yatırımcıları bekliyor. Bu ilçelerimizin de alt bölge teşviklerinden faydalanması durumunda bu OSB'lerimiz çok daha kısa zamanda büyük yatırımlara yuva olacak.

Bayındır'a Tarım OSB

Dikili, Bergama, Kınık ve Bayındır ilçelerimizde Tarıma Dayalı İhtisas OSB çalışmalarımız var. Modern, teknolojik ve 25 dekar sera yatırımları, 'öncelikli yatırımlar' kapsamında 5. bölge teşviklerinden faydalanabiliyor ancak Tarıma Dayalı İhtisas OSB'lerimiz içinde sadece teknolojik seralar değil, aynı zamanda sanayi tesisleri de kurulacak. Bu tesislerin teşvik sisteminden faydalanabilmesi için bu ilçelerimizin de alt bölge teşviklerinden faydalanan ilçeler arasına alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor