Advert
Advert

Tınaztepe'de çocuk doktoru hasta kabulüne başladı

Tınaztepe'de çocuk doktoru hasta kabulüne başladı
Tınaztepe'de çocuk doktoru hasta kabulüne başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 345 kez okundu.

20 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Ahmet Kayak, Tınaztepe Torbalı Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı. Daha önce İzmir'deki çeşitli hastanelerde görev yapan deneyimli doktor, yeni doğan bebek takibi, alerjik bronşit, çocuklarda beslenme bozuklukları gibi çocuk hastalıklarının kapsamına giren tüm rahatsızlıkların tedavisini yapacak.

 

Tınaztepe Torbalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kayak, ayağının tozuyla Torbalı ve çevre ilçelerde yaşayan ailelerin çocuklarının geçirebileceği hastalıklar hakkında bilgi verdi. Özellikle uyurken sürekli üstünü açan çocuklarla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Kayak, "Çocuğun üzerinin açılmış olmasından çok terlemiş mi diye gözlemlemek doğrudur. Çok fazla örtünme ile gelişebilecek sıcaklıktan dolayı öksürmesi dikkate alınmalıdır" dedi.

 

"Sonbahar ve kış hastalıklarından

en çok çocuklar etkileniyor"

 

Çocukların direncine bağlı olarak kışın hastalanma oranlarının daha fazla olduğunu aktaran Tınaztepeli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, çocuklarda kış döneminde daha çok enfeksiyon ve mikrobik hastalıklar görüldüğünü söyledi. Sonbahar ve kış hastalıklarından en çok çocukların etkilendiğini belirten Uzm. Dr. Kayak, vücut direncini kıran nedenleri, "Soğuğa bağlı olarak cildin kuruması ve direncinin zayıflaması, burun ve ağız içini döşeyen mukoza dokularının kuruması, koruyucu mekanizmaların iyi çalışamaması, beslenmede daha ağır ve sağlıksız besinlere yönelme ve hareketsizlik" olarak sıraladı.

 

"Çocukların ellerini sık sık yıkaması sağlanmalı"

 

Çocuklarda görülen sonbahar ve kış hastalıkları arasında grip, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının sayılabileceğini anlatan Uzm. Dr. Ahmet Kayak, şöyle konuştu: "Tedaviye erkenden başlanmazsa daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda enfeksiyonların erken dönemde tedavi edilmemesi ya da gelişigüzel alınan antibiyotiklerle atlatılmaya çalışılması, kalp kası ve böbrekleri etkileyen romatizmal ateş ya da orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklara neden olabilir. Özellikle okula yeni başlayan ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin çeşitli virüs ve bakterilere karşı bağışıklıkları henüz tam gelişmemiş olur. Çocukları kış hastalıklarından korunmak için çocukların ellerini sık sık yıkamasını sağlanmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebekler emzirilmelidir."

 

"Çocuğun üzerine üşür diye fazladan

örtülen örtüler, boğucu bir his yaratır"

 

Çocuklar ve bebeklerin gece boyunca yetişkinlere göre daha az üşüme hissi duyduklarını belirten Kayak, çocuğun üzerine üşür diye fazladan örtülen örtülerin rahatlatma değil aksine sıkıntı ve boğucu bir his yaratacağını belirterek, "Çocuğun üzerinin açılmış olmasından çok cildi, saçı, yastığı, pijaması nemli mi terlemiş mi diye gözlemlemek doğrudur. Çocuğun üzerini açmasından çok aşırı terlemesi, ayrıca çok fazla örtünme ile gelişebilecek sıcaklık hissinden dolayı öksürmesi dikkate alınmalıdır. Çocuk, üzerini çok fazla açmaya başladıysa çocuğu çok fazla örtüyorsunuz demektir. Bunun yerine üzerine çok fazla battaniye, yorgan, örtü örtmemek, hava alan vücut sıcaklığını koruyacak kadar örtmek yeterli olacaktır."

 

"Ortam, gün içerisinde 15 dakika havalandırılmalı"

 

Tınaztepe Torbalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kayak, çocuklarda burun tıkanıklığının soğuk algınlığı, geniz eti büyümesi, burun kemik ve kıkırdak yapısındaki problemler, alerjikrinit gibi birçok nedeni olabileceğini söyledi.

 

Burun tıkanıklığı yaşayan çocuklarda ağzı açık uyuma, horlama, yemek yeme sorunları, huzursuzluk, uyku bozuklukları gibi belirtiler görüleceğini söyleyen Kayak, şöyle konuştu: "Burun tıkanıklığının altında yatan neden belirlenip ona uygun tedaviye hemen başlanmalıdır. Çocuğun bulunduğu ortamdaki hava kuru ise burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu sebeple nem dengesinin iyi ayarlanması önemlidir. Özellikle yatak odası nem oranına dikkate edilmelidir. Çocukların bulunduğu ortam ve uyudukları ortam gün içerisinde 15 dakika havalandırılmalıdır. Çocukların bulundukları ve uyudukları ortamda alerjiye neden olabilecek ev tozu akarı ve benzeri materyal bulundurulmamalıdır."

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı