Advert
Advert

Vefat edenlerin sayısı 10 bine çok yakın

Vefat edenlerin sayısı 10 bine çok yakın
Vefat edenlerin sayısı 10 bine çok yakın Küçük Menderes
test Bu içerik 123 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 26 Ekim'de yapılan test sayısı 132 bin 913 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 2198 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 75 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1618 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 13 milyon 350 bin 801 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 363 bin 999'a yükseldi. Son 24 saatte 75 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9874'e çıkarken entübe hasta sayısının 1780 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 316 bin 8 kişinin korona virüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor