Advert
Advert

Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu

Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu Küçük Menderes
test Bu içerik 1172 kez okundu.

10 yıl AK Parti kanadında Kiraz İl Genel Meclis üyeliği, Kiraz'ın İzmir Özel İdareler İl Genel Meclis üyeliği ile encümen üyeliğini yapmış Hüseyin Çavuş, geçtiğimiz hafta konu aldığımız Kiraz Pazarı hakkında konuştu.

"Ne kontrol var ne denetim"

Çavuş, "Şu anda Kiraz'da her ne kadar AK Parti'ye mensup bir belediye varsa da benim için onlar, AK Parti profilini ve imajını yansıtmamaktadır. Eski yerini baz alarak konuşacağım. Kiraz Pazarı, 100 yıllık bir pazar alanıdır. Yeni kurulan veterinerlik fakültesiyle beraber dekan beyin 'Çocuklar eğitim almakta zorlanıyor' gibi bir suni gerekçe sunmasının ardından pazar yeri, aniden garajın içine taşındı. Halbuki burada herhangi bir ön hazırlık yapılmamıştı. Ani bir kararla bine yakın esnafı sıcak demeden, soğuk demeden garajın içerisine taşıdılar. Bu garajın olduğu yerde çadır kurma imkanı yok. Su yok, kanalizasyon yok, elektrik yok, oturacak yer yok. Bizim vatandaşımız, durduk yerde sıkıntıya sokuldu.

Ayrıca burada çalışan esnaf arkadaşlarımızın büyük bir sıkıntı için de olduğunu ben de gözlemledim. O esnada orada bir şemsiye devrildi ve yaralanmalar oldu, kalp krizi geçiren bir vatandaş da canından oldu. Bu, bana göre bir cehalet eseridir. Bu pazarı pandemi nedeniyle taşıdıklarını söylediler ancak burası, Kiraz'ın soğuk ve en sıcak yeridir.

Garajda yaklaşık olarak 75 şoför esnafı var. Yine yaklaşık 230 mezra var ve taşımalı eğitim gören öğrenciler var. Yani bu esnaf, 2500 öğrenci taşıyor. Tüm sınıfların eğitime geçmesiyle beraber bu sayı, daha da artacak. Şu anda korona günlerinde her gün ortalama 500 kişi Kiraz'a girip çıkıyor. Bu insanlar, belki de korona virüs taşıyor. Bu memlekette ne kontrol var ne de başka bir denetim yapılıyor. Bu pazarda da aynı şekilde herhangi bir denetim yok. Halkla beraber garajın içinde 1500-2000 kişi oluyor. Bu kadar çok sirkülasyonun olduğu bir noktada pandeminin merkezi de bu alan oluyor" dedi.

"Pazar yerinin buraya taşınması bir ıstıraptır"

Çavuş, pazar alanının garaj yerine taşınmasının büyük bir hata olduğunu ifade ederek, " 'Veteriner Fakültesi'nin altında pazar yeri olmaz' bahanesi gündeme getiriliyor. Ödemiş'te de hemşirelik fakültesi var, Ödemiş’in her yeri pazar alanı. Ne oldu, bir sorun mu yaşandı? Pazar yerinin buraya taşınması bir ıstıraptır. Burada tuvalet demeye bir şahit isteyen bir yer var. Ayıptır. Bu tuvaletin derhal kapanması lazım. Su içecek su yeri yok, vatandaşın oturacak yeri yok.

Bu yetmiyor gibi şehir merkezindeki Akdeniz Caddesi'nde evlerin arasında pazartesi günleri pazar yeri kurmaya kalkıyorlar. Pazartesi günü, bu bölgede pazarcının özel günüdür. Pazartesi, pazarcıların istirahat günüdür. Pazartesi hiçbir yerde ticaret yapılmaz. Sırf yapmış olmak için bir pazar yeri açma lüzumu hissettiler. Açılacak alan ise garajın olduğu yerden daha sıkıntılı. Ana arterde sağlı sollu evler var ve burada koronavirüsün yayılma ihtimali daha da yüksek. Burada da yine su, elektrik, tuvalet yok. Buranın da ıslah edilmesi lazım.

Öncelikle Kiraz'da koronavirüsün engellenmesi için pazarcılara yaka kartı verilmeli. Burada esnafın ateşi, günde iki ya da üç kez kontrol edilmeli. Pandeminin kökünü kurutmak için denetleme lazım. Tedbir olarak bu pazara giren çıkan herkes kontrol altına alınmalı. Mahallelerde hiç korona denetlemesi yapılmıyor. Maske denetlemesi de yapılmıyor. Buralarda gerçek tedbiri almadığınız sürece Kiraz'ı karantinaya almak zorunda kalırsınız. Kiraz Belediyesi'nin özellikle pazar zamanlarında vatandaşa maske dağıtması lazım. Sert tedbirler alınmazsa insanlar ölür" şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı