Advert
Advert

AK Parti'den Eriş'e sert sözler

AK Parti'den Eriş'e sert sözler
AK Parti'den Eriş'e sert sözler Küçük Menderes
test Bu içerik 2320 kez okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in belediyenin 500 gününü anlatmasının ardından AK Parti Ödemiş İlçe Teşkilatı, basın açıklamasında bulundu. İlçe Başkanı Muhammet Şen'in katılımı olmadan gerçekleşen basın açıklaması, partinin ilçe binasında yapıldı.

"Gelir artmasına rağmen borç da arttı"

AK Parti İlçe Başkan Vekili olarak Mutlu Tez, Belediye Meclisi Grup Başkanı Abdülkadir Karaerkek, Grup Sözcüsü Onur Atbin, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Fatih Kök ve Şevket Hasırcı'nın katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklaması şu şekildeydi: "Sevgili Ödemişliler, öncelikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı ve Cumhuriyetimizin 97. yılını şimdiden kutlarız. Bilindiği üzere yerel seçimlerden itibaren 500 günü geride bıraktık. Geride kalan 500 günün ardından Ödemiş Belediyesi, gelir kalemlerini yaptığı satışlarla ve vatandaşın üzerine yüklediği külfetle arttırmış olmasına karşın yaklaşık 28 milyon TL borçlanmıştır.

Ödemiş Belediyesi, geride bıraktığımız 500 günlük süreçte AK Parti grubunun muhalefetine rağmen yaklaşık 12 milyon TL tutarında taşınmaz satışı yapmıştır. Sayın Başkan, köyde bulunan taşınmazları satmayacağını ve köylülerin kullanımına bırakacağını söylemesine rağmen sözünü tutmamış, Ödemiş'e ileriye dönük ciddi gelir getirecek taşınmazları satmıştır. Üstelik bu husustaki komisyon kararına da uymamıştır.

"28 milyon TL daha borçlanıldı"

Ödemiş Belediyesi yaklaşık 9 milyon TL’lik kredi çekmiştir. Ödemiş Belediyesi yasal bir zorunluluk olmamasına ve geçmiş dönemde alınmamasına karşın vatandaşların üzerine külfet olarak ve beş yıl geriye dönük olarak yol harcamalarına katılım payı almıştır. Ödemiş Belediyesi, gelir kalemlerinde artış olmasına rağmen yaklaşık 28 milyon TL borçlanmıştır."

"Ödemiş'e hiçbir şey kazandıramamıştır"

Bir önceki dönemde ilçeye birçok hizmetin kazandırıldığını ancak bu dönem hiçbir şey yapılmadığını belirten Karaerkek, "Sayın Başkan, her fırsatta geçmiş dönemdeki borçlara atıfta bulunmasına rağmen geçmiş dönemle mukayese edilip gün bazında hesaplandığında daha fazla borçlanmasına ve gelir kalemlerini arttırmasına karşın hizmet anlamında Ödemiş'e hiçbir şey kazandıramamıştır. Eleştirdiği geçmiş dönemde Aktaş ve Rahmanlar barajları yapılmıştır. Tarımsal sulama ihtiyacı olan ve bugüne kadar sulama suyu olmayan 10 mahallemize tarımsal sulama sondajları yapılmıştır. Kırsal mahallelerimizde 285 kilometreden fazla tarımsal sulama şebekesi yapılarak köylümüzün yaylalardaki arazileri sulanır hale getirilmiştir.

Turizm cenneti Gölcük Mahallemiz, 1. ve 2. etap projelerle İzmir'in göz bebeği haline getirilmiştir. Bozdağ Mahallesi'ne Kırkoluk mesire ve alışveriş merkezi kazandırılmıştır. Bölgemizde geleneksel ata sporlarımızı geliştirmek ve yaşatmak amacı ile bölgemizin en büyük (at yarışı, boğa güreşi, okçuluk vb. sporlar için) hipodromu yapılmış ve yapılan imar revizyonu sonucu ile kentimize 17 adet yeni okul ve spor alanları alanı kazandırılması için çalışmalar bulunmaktadır.

"Ödemiş'e doğalgaz getirilmiştir"

Ödemiş Belediyesi, kiralık binadan kurtarılıp şehrin merkezinde yeni belediye binasına kavuşturulmuştur. Demiryolunun elektrikli trene dönüştürülmesi projesinin ihalesi yapılmış ve iş başlamıştır. 1994 yılında kurulan ve yapımı hayal olan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi'nin alt yapı çalışmaları (parsel, yol, su, elektrik, kanal, haberleşme vs.) bitirilmiş ve 45 parselin tamamı satılmıştır. Bir hayalin gerçekleşmesini sağlanmış ve Ödemiş'e doğalgaz getirilmiştir. Ödemiş Devlet Hastanesi'nin 300 yataklı olarak çağdaş bir bölge hastanesi olması sağlanmıştır. Ödemiş'te 252 gencimize iş imkanı sağlayan Ödemiş Çağrı Merkezi açılmıştır.

"Kadın Yaşam Merkezi kazandırılmıştır"

Ödemiş'imize bir Gençlik Yaşam Merkezi yapılmıştır. Ödemiş'e içinde kapalı yüzme havuzu ve farklı etkinlik alanları bulunan Kadın Yaşam Merkezi kazandırılmıştır. Kuru havuzu, kafeteryası, kaykay pisti ile Salı Pazarı alanı yeniden yapılmıştır. Gençlerimizin spor yapmaları için özellikle kırsal mahallelerimizde 11 adet halı saha ve Üç Eylül Mahallesi'ne insanlarımızın pek çok sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere düğün salonu yapılmıştır. 

Kentimizde 70 civarı park tamamen yenilenmiş, yeni nesil (kanserojen olmayan) oyun grupları ve kauçuk tabanlı olarak yeniden yapılmıştır. Üç Eylül Mahallesi'ne Güneydoğu Anadolulu vatandaşlarımız için taziye evi yapılmıştır. Kırsal mahallelerimize 10 adet düğün salonu yapılmıştır. Merkez ve kırsal mahallelerimize yaklaşık bir milyon beş yüz bin metrekare yüzey kaplaması yapılmıştır. Kırsal mahallelerimizde vatandaşlarımızın yaylalardaki üretim alanlarına ulaşmaları için 380 km yeni dağ yolu yapılmıştır" dedi.

"Belediyeye afaki bedelde ses ve ışık sistemi almış"

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Bu dönemde ise sadece Bozdağ-Kemer yolunun ilk etap çalışması tamamlanmıştır. Yapılan hizmet ve borçlanma miktarı mukayese edildiğinde fark ortadır. Üstelik Sayın Başkan, ekonomisinin bozuk olduğunu iddia ettiği belediyeye afaki bedelde ses ve ışık sistemi almış, bedelin doğrudan temin sınırının üstünde olmasına karşın hangi usulde ve kimlerden ne kadar teklif alındığı hususundaki soruları yanıtsız bırakmıştır. Sayın Başkan, araç kiralama hususunda belediyeyi yaklaşık 750 bin TL tasarruf ettirdiğini iddia etmişse de geçmiş dönemde kiralanan araçların sayısı, cinsi ve niteliği mukayese edildiğinde bunun doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

"Üzerine vazife olan hizmetleri bile tam manasıyla yerine getirememişlerdir"

Sayın Başkan, göreve gelmeden önce İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordineli bir şekilde çalışıp Ödemiş'e hizmet anlamında katkı sağlayacağını ifade etmiş olmasına karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler ortadadır. Hizmet etmeyi bırakın, üzerine vazife olan hizmetleri bile tam manasıyla yerine getirememişlerdir. İşte en iyi örnek, Kurban Bayramı'ndan beri süregelen su kesintileridir. Yine su tasarrufu yapmamız gereken dönemlerde İZSU yetkilileri,  patlayan su borularını günlerce onaramamıştır. Zaten Sayın Başkan da bu hususta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU yetkilileri ile koordinasyon sorunu yaşadıklarını belirtmiştir.

"Belediyenin iflasa sürüklenmemesi için..."

Ayrıca pandemi sürecinde devletimiz, vatandaşların borcunu ödeme konusunda kolaylıklar sağlamasına ve maddi anlamda katkıda bulunmasına karşın Ödemiş Belediyesi, vatandaşlarımıza İlan Reklam Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi gibi alacak kalemlerine ilişkin olarak ödeme emri göndermiş ve bu süreçte halkın ne kadar yanında olduğunu göstermiştir. Sayın Başkan, görev süresini tamamlama gayesinden ziyade Ödemiş'e hizmet anlayışı içerisinde olmalıdır. Bu şekilde devam ederse belediyenin beş yıllık sürecin sonunda 200 milyonun çok üzerinde borcu olacağı, işçi ve memur maaşlarını ödeyemeyeceği aşikardır. Belediyenin iflasa sürüklenmemesi için doğru bir ekonomik planlama şarttır. Eğlence ve sosyal faaliyetten ziyade Ödemiş'e kalıcı hizmetler yapılması şarttır. Biz de muhalefet olarak taşın altına elimizi sokmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Ödemiş halkının bize verdiği yetkiyle Ödemiş Belediyesi'nin içinde bulunduğu durumu kamuoyuna bilgilendirmek vazifemizdir."

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı