Advert
Advert

İşçiler direnişe başladı

İşçiler direnişe başladı
İşçiler direnişe başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 140 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 4857 sayılı İş Kanunu'nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 Eylül'den itibaren iki ay daha uzatıldığı duyurulmuştu. İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında üç ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Söz konusu düzenlemeye rağmen Torbalı'da bulunan bir ambalaj fabrikasında çalışan beş işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığı iddia edildi. İşçiler, söz konusu düzenlemeye de aykırı olmasına rağmen "gerekçeli" olarak işten çıkarılırken işçilerin mesaiye kalmadıkları öne sürüldü. Direnişe başlayan işçiler için Selülöz İş Sendikası, fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşten çıkarıldılar

Türkiye Selüloz, Kağıt, Ağaç ve Mamulleri İşçileri Sendikası (Selüloz İş) Teşkilat ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkanvekili Kemal Yıldırım, "Hepimiz biliyoruz ki ülkemizde sendikal örgütlenme demek, işten atılmak demektir. İşten atmak yasaya aykırı bile olsa işçilerin kaderi değişmemektedir ama biz Selüloz İş Sendikası ve işçiler olarak bu kaderi değiştirmeye kararlıyız ve değiştireceğiz. Bir süredir sendikal örgütlenme çalışmamızın devam ettiği iş yerinde işveren, örgütlenmeyi duyduktan sonra beş üyemizi hukuksuz ve yasaya aykırı bir şekilde işten çıkardı. Gerekçe olarak da fazla mesaiye kalmamaları gösterildi. Hepimizin de bildiği gibi içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında işten çıkarma yasağı olmasına rağmen sendika alerjisi olan işveren, yasaları dinlemeksizin üyelerimizi işten çıkardı" dedi.

"İşverenin kölesi değiliz"

Açıklamalarını sürdüren Yıldırım, "İşçilerin ekmekleriyle ve gelecekleriyle oynayarak, işçilere baskı yaparak sendikal örgütlenmeyi bitireceğini düşünen işveren yanılmaktadır. Bugün başlattığımız direnişle bu örgütlenmeyi en kısa sürede bitireceğiz ve toplu sözleşme için masaya oturacağız çünkü işverenin yanıldığı bir konu var ki o da hem işten atılan üyelerimiz hem de içeride çalışmakta olan üyelerimiz; haklarına, geleceklerine ve sendikalarına sahip çıkmaya devam edeceklerdir. İçeride istediği baskıyı yapsın, istediği kadar işçi çıkarsın. Biz köle değiliz. Biz, emekleriyle çalışan işçiler ve onun öz örgütü olan sendikayız. Kaderimizi, geleceğimizi işverenin iki dudağı arasına bırakmayacağız, kendi geleceğimiz üzerinde söz sahibi olacağız" ifadelerini kullandı.

"Yalnız değiller, olmayacaklar"

Açıklamalarının sonunda Yıldırım, "İçeride çalışan ve şu an bizi duyan bütün işçiler rahat olsunlar. Yalnız değiller, olmayacaklar. Biz işçilere güveniyoruz. Geleceklerine sahip çıkacaklar ve kararlılıkla başlattıkları bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerdir. Bizim taleplerimiz, son derece net ve açıktır. Burada vermiş olduğumuz mücadele de bunun göstergesidir. Buradan bir kez daha işverene sesleniyoruz. İşçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkı tanınsın ve her türlü baskı son bulsun! Sendikal haklarını kullandıkları için işten atılan işçiler işe geri alınsın" diyerek sözlerine son verdi.

Öte yandan sendikanın basın açıklamasına katılan Türk İş Ege Bölge Sorumlusu Faruk Aksoy da işçilere destek verdi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor