Advert
Advert

Entübe ve aktif hasta sayısı giderek artıyor

Entübe ve aktif hasta sayısı giderek artıyor
Entübe ve aktif hasta sayısı giderek artıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 160 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 25 Ekim'de yapılan test sayısı 112 bin 215 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 2017 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 72 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1297 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 13 milyon 217 bin 888 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 361 bin 801'e yükseldi. Son 24 saatte 72 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9799'a çıkarken entübe hasta sayısının 1744 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 314 bin 390 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor