Advert
Advert

"Bizim şu durumda tasarruf yapabileceğimiz hiçbir şey yok"

Küçük Menderes
test Bu içerik 504 kez okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Saati programında çok sayıda konuya açıklama getirdi. Eriş, "Su sıkıntısı, memleketimizde devam ediyor. Bunun en başlıca sebebi hayvancılıktır ancak insanlar oradan geçimlerini sağlıyor. Hayvanına bakacak, su içerecek, silajını sulayacak ama suyumuz o kadar yok. 2020'yi yaşıyoruz ve doğru düzgün yağış alamadık. Bunları düşündüğümüz zaman hayat bir bütün. Hepimize düşen görevler var. Bir önceki dönemlerle bu dönemi karşılaştıramazsınız.

Ben, bu süreçte dünya kadar maskeye para verdim. Bu paraları maskeye harcayacağıma iki tane daha park yapabilirdim. 2 milyon lira kadar bana bağlı tesislerden kaybım oldu, dört tane daha park yapardım veya yirmi mahallede mahallelimin ihtiyaçlarını karşılardım. Ben neye zam yapacağım? Kiraya zam yapmam için TEFE-TÜFE oranını yüzde elli mi yapacağım? Yapamam. Su bende değil, suya yüzde yüz zam mı yapayım? Yapamam.

Bizim şu durumda tasarruf yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Aylık 2.5 milyon bütçe açığından 1 milyona düşmüşüz. Bir önceki döneme göre ben, zaten 18 milyon tasarruf yapmışım. Üç yıl önceki bir lira ile bu yılki bir lira aynı değil ki. Bugün 3.5'a ihaleye çıkıyorsa üç yıl önce 1.5'a ihaleye çıkılıyormuş. Geciktikçe Ödemiş halkından daha çok para çıkıyor. Harcamalarımızı gelecekte evlatlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı daha çok borçlandırarak çözemeyiz" dedi.

"Hükümet Meydanı'nda halkıma söz verdim"

Eriş, "Belediyede 712 personel var. Başladığımdan beri hiç işçi çıkarmadım. Ayrılanlar oldu, emekli olanlar oldu ancak ben işçi çıkarmadım çünkü ben, Ödemiş Hükümet Meydanı'nda halkıma söz verdim. Hiç kimseye, 'O partiye destek olmuştur. Benden uzaktır' diyerek bakmadım. Şu an hepsi benim personelim, benim ailem.

Belediyede 120 civarında İŞKUR'dan gelen geçici işçi vardı parkta, bahçede, temizlik biriminde çalışan. Haziran'da 80 kişi ayrıldı, geri gelmedi. Eylül ayında da 38 kişi ayrıldı, geri gelmedi. Bir önceki dönemde toplam 118 kişi maaşını İŞKUR'dan alıyordu. Benim dönemimde bu açığı kapatmak adına işçiler aldık yani İŞKUR dönemi bitti. Ben, şu dönemde 118 işçiye yaklaşık olarak 500 bin lira ödüyorum. Yılda da 6 milyondan fazla ödeme yapıyorum. Havadan da para vermiyoruz, çalışıyorlar da paralarını veriyoruz ancak önceden bu durumda İŞKUR tarafından ödeniyordu. Bence temizlik işleri adına daha da fazla personel gerekiyor ama ekonomik durumu göz önüne aldığımız zaman orada biraz olsun frene basmak durumunda kaldık.

'Ödeyemez' durumunu ben Ödemiş'e yaşatmam, yaşatamam. Öyle bir espri var ya 'Ödemiş, borcu olmayan yer' diye. Borcumuz var, ödemekle yükümlüyüz. Hiçbir işçinin, çalışanın ekmeğiyle oynamam; onu da söyleyeyim. Ben öğretmenim, hiçbir öğrencimi ayırmadım. İnsanları da ayırmam ama beni ayıranı da ayırırım" ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu  

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı