Advert
Advert

"Çaresizlikten kesilecek inekler yığılma yüzünden sıra bekliyor"

Küçük Menderes
test Bu içerik 724 kez okundu.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, sütte 40 kuruşluk destekleme priminin hemen ödenmesi gerektiğini vurguladı. Açıklama yapan Kooperatif Başkanı Eskiyörük, "Özellikle yem fiyatlarındaki artış nedeniyle ineklerini besleyemez hale gelen üretici, çaresizlikten ineklerini kestirmeye çalışıyor ancak kestiremiyor. Kasaplar ve et işleme tesisleri, yığılma nedeniyle kesim için dört ay sonrasına gün veriyor. Sektör tıkandı. Yeni yılda verilecek prim, ölüye serum bağlamak olur. Devlet buna seyirci kalırsa 2008'deki gibi yüz binlerce süt ineği kesilecek" dedi.

"Sanayici süt bulamayacak"

 

Hayvan kesimlerinin ardından sektörde süt yetmezliği yaşanacağına vurgu yapan Eskiyörük, "Böyle giderse yakın gelecekte sütün litresi 3 TL bile olsa sanayici süt bulamayacak. Bu kısır döngü, uzun yıllardır birçok kez yaşanıyor. En ağırı, 2008 yılında yaşanmıştı. Sütün litresi 40 kuruş, yemin kilogramı 58 kuruş olunca yüz binlerce ineğimiz kesime gitmişti. Seyirci kalınmasının sonucu açığın ithalatla kapatılmak zorunda kalınarak milli ekonominin 3 milyar dolar kaybına neden olmuştu. Çözüm olarak şunu iyi bilmeliyiz ki üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtaramayız. Şu an tablo iyi değil. Bu şartlarda üreticinin üretimi devam ettirmesi mümkün değil. Üreticiye süt primleri hemen ödenerek bir can suyu verilip yaşaması sağlanmalıdır. Seyirci kalınırsa yarın geç olacaktır" diye konuştu.

"İneklerine yem alamıyorlar"

 

Maliyet artışlarının üreticiyi zor duruma düşürdüğünü ifade eden Eskiyörük, "2020'de yaşanan talihsizliklerin bedelini üreticiye ödettirmek büyük haksızlıktır. Döviz artışının yansıması olarak girdi maliyetlerinin yüzde 40 dolayında artmasına ve ürün fiyatının sabit kalmasına seyirci kalamayız. Üretimin devamlılığı için olması gereken 1,3 süt-yem paritesinin sağlanmasında sütün litresinde 45 kuruşluk bir açık oluştu. Bu farkın fiyat artışıyla sağlanması yerine destekleme primi olarak verilmesi en doğru seçenektir. Bakanlığımız, bu konuda doğru bir karar aldı. Üreticilerin tek istediği, bu primlerin hemen ödenmesidir çünkü üretici ineklerine yem alamaz duruma gelmiştir.

 

Yaşanan bu olumsuzlukların uzun vadeli çözümü ise ithalat politikasından vazgeçip yerli üretime önem vermektir. Yurt dışından aldığımız buğday ile insanlarımızı, yine yurt dışından aldığımız soya ile hayvanlarımızı doyurmanın kayıplarını ve riskini görmemiz gerekiyor. Elimizde insanlarımızı ve tüm canlılarımızı doyuracak boyutta Anadolu toprakları varken dışa bağımlılık Türkiye'ye yakışmıyor. Yarın çok geç olmadan derhal önlem almalıyız" ifadelerini kullandı.

 

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak