Advert
Advert

Öğrencilerin projesi kadınlara ilham oldu

Öğrencilerin projesi kadınlara ilham oldu
Öğrencilerin projesi kadınlara ilham oldu Küçük Menderes
test Bu içerik 428 kez okundu.

Bademli'de ortaokul öğrencilerinin hazırladığı tarım projesi, kadın velilerin çalışmalarıyla hayata geçirildi. Çocukların yaylalardan topladığı kantaronlar, kadınların elinde sabuna dönüştü. 

Bademli Ortaokulu'nda öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencisi sekiz çocuk, yaklaşık iki yıl önce yaşadıkları bölgenin iklim ve toprak koşullarında yetişen bitkileri faydalı birer ürüne dönüştürmek için harekete geçti. Bademlili çocuklar, bölgedeki yaylalarda büyüyen kantaronlardan sabun elde edilebildiğini öğrendi. Bunun üzerine Mayıs ve Haziran'da yaylalara çıkarak kantaron toplayan öğrenciler, bitkilerle doldurdukları şişeleri güneşte bekletti.  

Çocukların emekleri, annelerin tecrübesi

Projenin kalan kısmında projeye mahalle sakini kadın veliler dahil oldu. Zeytinyağından sabun yapmakta tecrübeli kadınlar, kantaronları sabuna dönüştürmek için kolları sıvadı. Odun ateşi yakarak kaynattıkları suya kantaron yağı ekleyen kadınlar, kazana ara ara kostik ilave etti.

Çocuklarının emekleriyle kendi tecrübelerini birleştiren anneler, koyulaşan karışımı kaplarla alarak teneke leğenlere döküp katılaşmalarını bekledi. Bir süre sonra katılaşan karışım, bıçakla kare şeklinde kesilerek çuvalların üzerinde kurumaya bırakıldı. Çocuklarının projesini uygulayan beş kadın, 80 kilogram sabun elde etmeyi başardı. Bu sabunlar, projede emeği geçenlerce paylaşıldı.

İmece usulü çalıştılar

Bademli Ortaokulu Müdürü Ramazan Göçen, projenin amacına ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kadın velilerin sahip çıktığı çalışmada çevredeki bitkilerin faydalı ürünlere dönüştürüldüğünü kaydeden Göçen, şunları söyledi: "Yüzyıllardır sürdürülen zeytinyağından sabun geleneği, kantaron projesinde de uygulandı. Mahalle halkımızın projeyi özümseyerek sahip çıkmaları ve imece usulü ile bir araya gelen kadınlarımızın burada bu sabunu yapmaları takdire şayan. Kantaron yağının faydalarını sabunda da göreceğiz. Kantaronun yaralara ya da kaşıntılara karşı faydalı olduğunu biliyoruz."  

Başarmanın gururunu yaşıyorlar

Sabun hazırlayan kadınlardan Leyla Göçen de öğrenci projesini hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. İlk kez böyle bir çalışma yapmalarına rağmen hedefe ulaştıklarını belirten Göçen, "Kantaron bitkisinden sabun imalatımız başarıyla tamamlandı. Mahalleli kadınlar olarak imece usulü başarmanın mutluluğu içindeyiz" dedi. Öğrenci velilerinden Fatma Görgün ise örnek bir çalışmaya imza attıklarını, başarmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor