Advert
Advert

Başkan Eriş, 500 günü anlattı

Başkan Eriş, 500 günü anlattı
Başkan Eriş, 500 günü anlattı Küçük Menderes
test Bu içerik 525 kez okundu.

Geçtiğimiz salı günü TV9 İzmir'de yayınlanan Belediye Saati programının konuğu olan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, çok sayıda konu hakkında Ödemişli vatandaşları bilgilendirdi.

Eriş, başkanlık koltuğuna oturduğu 500 günü şu cümlelerle dile getirdi: "500 gün, göz açıp kapayıncaya kadar geçti diyebilirim. Bu 500 günün içinde belediye çalışmalarını belediye personeli arkadaşlarım, sokakta çalışan temizlikçi arkadaşlarım, park bahçede görev alan arkadaşlarım, inşaatlarda çalışan arkadaşlarım, dağlarda greyderin üstünde çalışan arkadaşlarım, büroda çalışanlar, müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız, meclisimiz ve meclis üyelerimizle birlikte yürüttük, birlikte de yürütüyoruz. Bazı çalışmaları iyi yaparız, bazısını kötü yaparız. Bazılarına gücümüz yetmez, paramız yetmez. Bu kapsamda korona, her konuda bize fren yaptırttı. Düşündüğümüz bazı şeyleri öteledik.

Bunun sosyal ve sağlık boyutu olduğu kadar bir de ekonomik boyutu var. O süreç içinde biz, Türkiye'de koronavirüse ilk müdahale eden belediyelerden olduk. Ekmeği yok olan, iş yeri kapanan, çalıştığı iş yerinde ücretli çalışan işsizlerin ücretsiz eve gönderildiği durumda biz hemen sıcak yemek çalışmasına başladık. Harcamalarımız daha çok o yöne kaydı. Halkın sağlığı adına daha çok dezenfektan, maske, temizlik, hijyen olayına önem verdik. Yapabileceğimiz bazı şeyleri gelirlerimiz düzeyinde öteleme durumu oldu. İnsanlar emlak vergisini, harçlarını yeterince yatırmadı." 

" 'Borcunu öde, kiranı yatır' diyemezdik"

Eriş, "Önceliğimiz, can ve sağlık oldu. Koronavirüs döneminde maddi açıdan insanların üzerine gidemezdik. 'Borcunu öde, kiranı yatır' diyemezdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi de mesela Katı Atık Vergisi olayını öteledi ancak biz, bu taşımayı yapan ve çöpleri taşıyan firmaya o borcu ödeyeceğiz. O borcumuz borç ama halkımızdan geri dönüt alamadık, 'Paranı ver' diyemedik.

Bununla birlikte Ödemiş, ekonomik bir çöküntü yaşadı. Mesela patates, 40 kuruştu. Hepsi üst üste geldi. Bu 500 gün içinde işimizin bir tanesi, hiç mazeret aramadan tarımcıyı desteklemek oldu. Tarımcıyı desteklemeye Kızılca Mahallesi'nde başladık. Oradaki çiftçinin arazisine su götürmek benim önceliğimdi. Su götürürsem ekmek de götüreceğimi biliyordum. Ekmek geliyorsa evdeki huzuru, mutluluğu, bereketi de götürmüş oluyordum. Sonrasında diğer mahallelerde de buna benzer çalışmalar yürüttük. İnsanların cebine 10 kuruş daha fazla giriyorsa onlar daha mutlu oluyor. Onlar daha mutluysa biz de daha mutluyuz.

Öte yandan bu zamana kadar 900 kilometre yol bakımı yaptık. Geçtiğimiz yıl Süs Bitkileri Fuarı'nı çok güzel yaptık. Bunu ben demiyorum, insanlar çok güzel yaptığımızı söylüyor. Demek ki Ödemiş olarak biz güzel şeylere imza atabiliyoruz. Bunu yaşadık. At yarışlarımız oldu, yine dışarıdan çok sayıda insan ağırladık. İncir, ipek festivallerimiz oldu. İkincisini bu yıl yapmamız gerekiyordu ama pandemi nedeniyle yapamıyoruz" dedi.

"Ödemiş'in iki şekilde kalkınacağı gerçeği

yani biri turizm, diğeri tarım"

Eriş, 500 günde yapılması gerekeni fazlasıyla yaptıklarını dile getirerek, "Bu süreçte iki tane gündüz bakım evi açtık. Annelerin tarlaya, bahçeye gittiği, çalışan anne sayısının çok yoğun olduğu yerler olan Umurbey Mahallesi ve Üç Eylül Mahallesi'nde bu başlangıcı yaptık. Daha fazla yerde kreş açmak manasında da projelerimiz vardı ancak koronavirüsle beraber ötelemek durumunda kaldık.

Şu an Çamyayla'da üreticiye bir pazar alanı kurulması, benim için de çok güzel bir olay oldu. Horzum, Bıçakçı, Çayır, Güney gibi yaşam koşullarının zor ve uzak olduğu yerler önceliğimiz oldu. Yol açmak da buna dahil çünkü insanların bağına, bahçesine, tarlasına gidebilmesi adına önceliği yol.

Bununla birlikte şimdi hazırladığımız ve önümüzdeki ay ihalesini yapmayı planladığımız Milli Eğitim Merkezi'ni Yayla Caddesi'nde kuruyoruz. Mimar ve mühendis arkadaşlarımız da hiçbir ücret talep etmeden bize bu konuda destek oldular. Destek olan herkese de buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şu an onun üzerinde park hazırlıyoruz. Yeni bir park yapar gibi oralara da geniş bir bütçe harcıyoruz. Çocuklarımız, her şeye layık. Türkiye'de ilk kez oyun gruplarını dezenfekte eden belediye de biziz. Bunun yanında var olan değerlerimizin de büyümesi adına çalışmalarımız var. Yıldız Kent Müzesi ve Arşivi'nin yanında bulunan binayla alakalı çalışmalarımız var. İpek Müzesi'nin açılışını da haftaya yapacağız. Hepsinin hareket noktası da Ödemiş'in iki şekilde kalkınacağı gerçeği yani biri turizm, diğeri tarım" şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor