Advert
Advert

Torbalı yosun üretiyor!

Torbalı yosun üretiyor!
Torbalı yosun üretiyor! Küçük Menderes
test Bu içerik 325 kez okundu.

Torbalı Ovası'nın tarımdaki verimliliği, bir kez daha gündeme geldi. Her mevsimde tarım arazilerinin boş kalmaması ve yetişmeyen meyve sebze türünün oldukça az olduğu ilçede şimdiler de ise yosun üretimi başladı. Pamukyazı Mahallesi'nde 42 dönümlük arazide altı aydır yosun üretimi yapılıyor. Yosunların İtalya, Fransa gibi birçok ülkeye ihracatı sağlanıyor.

Yeşil altın diye adlandırılan yosunun fiyatları ise oldukça yüksek. Ürünün tarladan çıkış fiyatının kilosu 600 TL civarında olduğu belirtilmekte. Yosun üretiminin şefi Ahmet Kouhestani, "İran'da ürettiğimiz yosunu Türkiye'de de üretmeye başladık. Buradan yurt dışına ihracat ediyoruz. Yosun üretimi, Çin gibi Asya ülkelerinde yaygın. Gıda ve ilaç sanayisinde yosun, bir numaralı protein kaynağıdır" dedi.

Protein zengini yosun

Yeşil altın hakkında bilgi veren Kouhestani, "Spirulina, birçok amaçla kullanılır. Kuru ağırlığının %50-70'i oranında protein içerir ki bu özelliği ile bitki dünyası içerisinde en fazla protein içeren bir alg olduğu belirtilebilir. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral madde vardır. Bu nedenle gıda olarak çok değerli sayılır. Örneğin 20 gr spirulina, bir insanın günlük ihtiyacı olan B vitaminlerini karşılayabilir. Zengin içeriği nedeniyledir ki spirulina, gıda dışında da birçok amaçla ve farklı alanlarda kullanılmıştır. Direkt kullanımı yanında ekmek, makarna ve çocukların severek tükettikleri pasta, çikolata, dondurma gibi gıda maddelerine katkı maddesi olarak katılarak çocukların beslenmesinde yararlanılmaya çalışılmıştır. Piyasada kurutulmuş ve hap haline getirilmiş olarak pazarlanır" diye konuştu.

Havuzlar kuruldu!

Tarım arazilerine büyük havuzlar kurulduğunu söyleyen Ahmet Kouhestani, şöyle devam etti: "Genel olarak elips ve kanal şeklinde olan çok büyük havuz ünitelerinde yetiştirilir. Havuzlarda su hafifçe döndürülürken su içerisine kimyasal besi maddeleri (kimyasal gübreler) ilave edilir. Güneşli günlerin fazla olduğu mevsimlerde yoğun bir şekilde üretim sağlanır. Havuzlarda üreyen spirulinalar, motopomp ile hasat edilir ve püskürtme yoluyla kurutulurlar. Bazı bölgelerde kurutma işleminde güneş ışığından yararlanılır. Pompa ile hasatta genel bir süzme işleminden geçirilen spirulina, eğer insan gıdası olarak kullanılacaksa sağlığa uygunluk konularına çok dikkat edilir."

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış