Advert
Advert

Entübe hasta sayısında artış var

Entübe hasta sayısında artış var
Entübe hasta sayısında artış var Küçük Menderes
test Bu içerik 159 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 20 Ekim'de yapılan test sayısı 116 bin 565 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1894 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 74 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1512 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 12 milyon 641 bin 126 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 351 bin 413'e yükseldi. Son 24 saatte 74 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9445'e çıkarken entübe hasta sayısının 1545 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 306 bin 939 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış