Advert
Advert

Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor

Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 613 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi'nin yeni adresine taşınmasının ardından Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel Uğur Uçar, Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir ekibimize özel olarak Kent Konseyi'nin işleyişi ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel Uğur Uçar, "Yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösterdiğimiz bina, Ödemiş Belediyesi tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Durum böyle olunca Ödemiş Kent Konseyi olarak eski binadan ayrılmak durumunda kaldık. Sonraki süreçte belediye bize verebileceği alternatif yerleri gösterdi. Birlikte çalışma yaparak şu an taşınmış olduğumuz bina uygun bulundu. Binamız, bizim faaliyetlerimizi göstermek adına yeterliliğe sahip bir yer. 14 Ekim 2020 tarihinde buraya taşınmış olduk" şeklinde yeni binaya taşınma süreçlerini anlattı.

Vatandaşlar gönüllü katılabilir

Ödemiş'te 2009 yılından bu yana varlığını sürdüren Ödemiş Kent Konseyi ile ilgili olarak da Uçar, "Ödemiş Kent Konseyi, 2005 yılında yayınlanan Belediye Kanunu gereği her belediyenin kurulduğu yerde Kent Konseyi'nin kurulması zorunluluğu ile oluşturulmuş bir kurumdur. Ödemiş Kent Konseyi, kenti ilgilendiren konularda kentin problemleri, bugünü ve geleceği noktasında fikirlerin üretildiği, kentte yaşayan vatandaşların karar alma sürecine aktif katılımının sağlandığı bir yapıdır. Konsey, kentteki yerel yönetimden, merkezi idare temsilcilerinden, muhtarlardan, sivil toplum kuruluşlarından ve kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarından gelen temsilcilerden oluşan bir genel kurulla yönetilir. Genel kurul toplanır, başkan ve yürütme kurulunu seçer.

Konsey, bunun yanında gönüllerinin katılımının esas olduğu meclisleri ve çalışma gruplarını da bünyesinde barındırır. Vatandaşlarımız da meclis ve çalışma gruplarımıza gönüllü olarak katılarak kenti ilgilendiren konularda görüşlerini beyan edip problemleri dile getiriyorlar. Ödemiş Kent Konseyi olarak biz de muhtemel çözüm yollarını araştırarak ilgili kurumlara aktarıyoruz" diyerek konseyin işleyişini aktardı.

"Belediye ile aramızda hiyerarşik bir bağ yoktur"

Uçar, Ödemiş Kent Konseyi'nin Ödemiş Belediyesi ile olan ilişkilerini şöyle açıkladı: "Kent konseyleri, belediyelerin bağlı kuruluşları değildir. Kurulum aşamalarında belediyelerin kanun gereği kolaylaştırıcı bir rolü vardır. Belediyeler, kurulum aşamasında konseye yardımcı olup gerekli maddi ve teknik desteği sağlarlar fakat kent konseyleri işleyişlerinde bağımsızdırlar. Ödemiş Belediyesi de diğer kamu kurumları gibi Ödemiş Kent Konseyi'nin paydaşıdır. Konsey olarak kesinlikle belediye ile aramızda hiyerarşik bir bağ yoktur."

Uçar, Ödemiş Kent Konseyi'nin yeni adresi için, "Emmioğlu Mahallesi Gençlik Caddesi No: 19 adresinde eskiden Çocuk Oyuncakları Sergi Evi olarak kullanılan binada Ödemiş Kent Konseyi olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz" dedi.

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor