Advert
Advert

Türkiye'nin en renkli pazarında yüzlerce sebze meyve satışı yapılıyor

Türkiye'nin en renkli pazarında yüzlerce sebze meyve satışı yapılıyor
Türkiye'nin en renkli pazarında yüzlerce sebze meyve satışı yapılıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 503 kez okundu.

Türkiye'nin en renkli, sebze ile meyve çeşidinin en bol olduğu pazar olan Ödemiş Cumartesi Pazarı'nda pazarcı esnafa geçtiğimiz cumartesi gününün meyve sebze fiyatlarını sorduk.

"Fiyatlar yüksek geliyor"

Sonbaharın en güzel renklerinin tezgahlarda yer aldığı Cumartesi Pazarı'nda yaz meyveleri ile yaz sebzelerinin dışında kış meyve ve sebzeleri de satışa sunulmaya başladı. Esnaf, "Kış ile sofralarımıza giren karnabaharın fiyatı, 5 ila 6 lira arasında değişiyor. Brokoliyi de 6 liradan satışa sunuyoruz. Lahana henüz çok bulunmadığından fiyatı biraz yüksek, 8 ila 10 lira arasında değişiyor ama bir ay sonra onun da fiyatı düşer. Yeşilbiberin kilosu şu anda 4-5 lira arasında.",

"Soğanın kilosu 2 lira 50 kuruş. Üç kilosunu 10 liradan satıyoruz. Patatesin kilosu, şu anda 2 ila 2 lira 50 kuruş arasında değişiyor. Marulu da 4 liradan satıyoruz. Kısa süre sonra bizim yerli patatesleri satışa sunmaya başlayacağız. O zaman patatesin kilosu daha da ucuzlayacak. Bütün bunlara karşı ben, vatandaşı da anlıyorum. Fiyatlar yüksek geliyor.",

"Ödemiş'e has yaş incirin kilosunu 10 liradan satıyorum. Bu mevsimde bu fiyat normaldir. Normalin üstünde seyreden hava sıcaklıklarının incire zararı var ama zeytine de yararı var. Öte yandan bizim pazarımız fazla pahalı değil. Vatandaşa standart fiyatlar sunuyoruz. 5 lira, 10 liranın değeri eskisi gibi değil artık" ifadelerini kullandı.

Kış döneminde 8 lira olacak

Öte yandan pazarda yaz sebzeleri olan börülce, barbunya, bamya, fasulye gibi sebzelerin kilosu, 8 ila 12 lira arasında satılıyor. Domates ise tezgahlarda kilosu 4 liradan alıcıyla buluşuyor. Esnaf, Cumartesi Pazarı'nda kışın domatesin 8 liraya kadar yükseleceğini ifade ediyor. Kırmızıbiberin kilosu 4, salatalığın kilosu 3 liradan satışa sunuluyor. Esnaf, bu dönemde kış mahsullerinin tezgahları doldurmasını beklerken bahar mahsullerinin satışa sunulduğunu ifade ediyor.

Tam dönemi olan turşuluk salatalıkların kilosu ise 1 ila 2 lira arasında alıcıyla buluşuyor. Vitamin yatağı olarak adlandırılan mandalina ise tezgahlarda 2 lira 50 kuruşa yer alıyor. Henüz tezgahlarda yer alan elmalar ise cinsine göre 2 lira 50 kuruş ile 4 lira arasında satılıyor. Limonun ve pancarın kilosu 4 liradan Ödemiş tezgahlarında yerini alıyor. Organik zeytinyağının kilosu, 18 ila 20 lira bandında değişirken köy yumurtası ise tanesi 8 kuruş ila 1 lira arasında alıcıya satılıyor.

Ödemiş Cumartesi Pazarı'nda kara üzüm, çekirdeksiz üzüm, kara üzüm de bulmak mümkün. Bu ürünlerin kilosu ise 25 liraya satılıyor. Organik kuru fasulye ve kuru börülce de 12 liraya satılıyor. Çiçek balı, çam balının kilosu 30 liradan alıcıyla buluşurken petek balın kilosu 40 liradan alıcıyla buluşuyor. Mantar ise 14 liradan satılıyor. Esnaf, mantarın kış döneminde ucuzlayacağını da ifade ediyor. Patlıcan ve kabak da Ödemiş tezgahlarında 4 liradan satışa çıkıyor.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor