Advert
Advert

Efeler Yolu hakkında Beydağ'da toplantı

Efeler Yolu hakkında Beydağ'da toplantı
Efeler Yolu hakkında Beydağ'da toplantı Küçük Menderes
test Bu içerik 345 kez okundu.

İzmir-Manisa sınırlarındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırlarındaki Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotası olarak belirlenen Efeler Yolu için çalışmalar, tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda mevzubahis yolun rotasında bulunan Beydağ'ın Beyköy mahallesinde projenin araştırma grubu ile Beydağ Belediyesi yetkilileri bir araya geldi.

"Hayata geçmesi için sabırsızlanıyoruz"

Beyköy'de yapılan toplantı hakkında bilgi veren Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, "Efeler Yolu ekibi ile Beyköy Mahallemizin tarihi dokusunun tespit edilmesi, korunması, yaşatılması, hikayeleri ve efsaneleri hakkında konuştuk. Beyköy'ümüzün değerlerini temsil edecek olan Efeler Yolu Beyköy logosunun nelerle imgelenmesi gerektiği hakkında fikir alışverişinde bulunduk. İlçemizde de rotaları bulunan Efeler Yolu’nun hayata geçmesi için sabırsızlanıyoruz" şeklinde konuştu.

Kemalpaşa'dan Selçuk'a uzanan kavis

Büyük bir kısmı Küçük Menderes Havzası'ndaki ilçelerden geçen Efeler Yolu, Kavaklıdere'den başlayarak sırasıyla Kozlıdere, Nazarköy, Yukarıkızılca ve Bayramlı'nın ardından Bayındır'a bağlı Alankıyı Mahallesi'nden itibaren Küçük Menderes Havzası'nda Sarıyurt, Kerpiçlik, Lübbey, Gölcük, Bozdağ, Birgi, Emenler, Kiraz-Ovacık, Altınoluk, Olgunlar, Yeşiltepe, Beyköy, Bıçakçı, Bademli, Hamamköy, Eğridere, Ekinlik, Kaplan, Akçaşehir, Küçükkale, Şirince rotasını izleyerek Selçuk'taki Meryem Ana'da son buluyor.

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış