Advert
Advert

"Kadın berekettir, kadın üretkendir"

Küçük Menderes
test Bu içerik 295 kez okundu.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nde Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, bereketli toprakların üreten kadınlarıyla bir araya geldi. Selçuk’ta ilk kez Dünya Kadın Çiftçiler Günü sebebiyle düzenlenen etkinlik, kahvaltı ile başladı. Kahvaltıya Başkan Sengel'in yanı sıra Efes Selçuk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gürsu Özütürk, kooperatif üyeleri, Selçuk Belediye Meclisi'nin kadın üyeleri, Selçuk'un merkezi ve mahallelerinden gelen üretici kadınlar katıldı. Selçuk'un üretici kadınlarının Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutlayan Başkan Sengel, "Kadın berekettir, kadın üretkendir. Kadının dokunduğu her yerde bereket artar, üretim artar. Toprak Ana denilmesi de kadının bereketinden, üretkenliğindendir" dedi.

Başkan Sengel, Dünya Kadın Çiftçiler Günü sebebiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Selçuk'ta yarım asır sonra manda yetiştiriciliğini canlandıran kadın üreticileri de unutmadı. Başkan Sengel, mandaların yanı sıra malaklarla da yakından ilgilendi. Manda üreticisi kadınlara yem, saman ve silaj teslim eden Başkan Sengel; Efes Tarlası Kent Bostanı'nda da kadınlarla beraber ıspanak ekti.

Kadınlara pozitif ayrımcılık

Selçuk'ta tarımsal kalkınma adına yapılan çalışmaları kadınlarla paylaşan Başkan Sengel, göreve gelir gelmez yaptığı ilk işlerden birinin Efes Selçuk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurmak olduğunu belirterek, "Kadınlara pozitif ayrımcılık sunan bir kooperatifimiz var" şeklinde konuştu.

"Çocuklarımızın geleceği de filizlendi"

Efes Selçuk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin yanı sıra 5 Hedef 50 Proje arasında yer alan Toprak Okulu, Tohum Müzesi, Efes Tarlası, Tarım Müzesi ve Üretici Pazarı'ndan da söz eden Başkan Sengel, "Atalık tohumların tükendiği bir dönemde atalık tohumlarımızı çoğaltmak için tarlalar kurduk. Bu tarlalarda atalık tohum üretmeye başladık. www.tumturkiyeeksin.com adlı internet sitemiz üzerinden 9300 kişiye Efes Tarlası'nın tohumlarını gönderdik. Atalık tohumlarımızı paylaştığımız birçok vatandaşımız, çocuklarımız için tablet bağışında bulundu. Selçuk'un atalık tohumları, çocuklarımıza tablet olarak geri döndü. Bu, bize toprağın ne kadar güçlü olduğunu gösterdi" dedi.

"Kadınlarımızın emeğini Türkiye'ye yayacağız"

Selçuk'ta tarımsal kalkınma adına kadınlarla birlikte yola çıktıklarını belirten Başkan Sengel, Efes Tarlası Bakkalı'nın dün yani 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nde açıldığının müjdesini vererek, "Kendi salçasını, tarhanasını, eriştesini, reçelini yapan kadınların emeğini Efes Tarlası Bakkalı'nda değerlendireceğiz. Kadınlarımızın emeğini, Toprak Ana'nın bereketini bütün Selçuk'a, bütün Türkiye'ye yayacağız" ifadelerini kullandı.

 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı