Advert
Advert

İyileşen hasta sayısında düşüş

İyileşen hasta sayısında düşüş
İyileşen hasta sayısında düşüş Küçük Menderes
test Bu içerik 192 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 15 Ekim'de yapılan test sayısı 116 bin 103 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1693 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 66 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1311 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 12 milyon 77 bin 773 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 342 bin 143'e yükseldi. Son 24 saatte 66 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9080'e çıkarken entübe hasta sayısının 1408 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 299 bin 679 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı