Advert
Advert

Ödemiş Belediye Meclisi'nde ikinci toplantı pazartesi yapılacak

Ödemiş Belediye Meclisi'nde ikinci toplantı pazartesi yapılacak
Ödemiş Belediye Meclisi'nde ikinci toplantı pazartesi yapılacak Küçük Menderes
test Bu içerik 424 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi Ekim Ayı İkinci Olağan Toplantısı, 19 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00'de Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Toplantıda 13 madde görüşülecek.

 

İlk maddede Ödemiş Belediyesi'nin 2021 yılı mali performansı tartışılacak. İkinci maddede Ödemiş Belediyesi’nin 2021 yılında uygulanacağı vergi ve haraç tarifeleri oy birliğine sunulacak. Üçüncü maddede 2021 yılında uygulanacak olan ücret tarifeleri hakkında görüşülecek. Dördüncü maddede Ödemiş Belediyesi'ne ait yol fazlalıklarının 2021 yılı için asgari ve azami metrekare satış fiyatlarının belirlenmesi konusu görüşülürken beşinci maddede Ödemiş Belediyesi'nin 2021 mali yılı bütçesinin incelendiğine dair Plan ve Bütçe Komisyonu'nun 12 Ekim 2020 tarih, 5 sayılı kararı tartışılacak.

 

Altıncı maddede Türkönü Mahallesi'nde bulunan taşınmaz hakkındaki imar talebi oy birliğine sunulacak. Yedinci maddede 2020 yılında uygulanacak olan "At Binicilik Kurs Ücreti" tarifesinin belirlenmesi konusunun incelendiğine dair Plan ve Bütçe Komisyonu'nun 6 sayılı kararı gündeme getirilecek.

 

İsim kararı tekrar gündeme gelecek

 

Sekizinci maddede Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü'nden teslim alınan özel ağaçlandırma sahaları konusunun incelendiğine dair Tarım ve Hayvancılık Komisyonu ile Hukuk Komisyonu'ndan oluşan ortak komisyonun 1 sayılı kararı oylamaya sunulurken dokuzuncu maddede Zafer Mahallesi Şehit Şükrü Uzun Sokak, 1336 Sokak ve 1330 Sokak arasında yer alan parka Ata Park adının verilmesi konusu tartışılacak.

 

Onuncu maddede Ödemiş Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi'ne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kurucu Başkanı Profesör Doktor Türkan Saylan adının verilmesi konusu oy birliğine sunulacak. On birinci maddede Gölcük Mahallesi'nde içkili yer bölgesi belirlenmesi konusu tartışmaya sunulurken on ikinci maddede Emmioğlu Mahallesi Hacı Sadık Çarşısı'nda içkili yer bölgesi belirlenmesi konusu görüşülecek. On üçüncü maddede ise Birgi Mahallesi'nde içkili yer bölgesi belirlenmesi konusu oy birliğine sunulacak.

 

İlk toplantıda neler görüşülmüştü?

 

5 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen ilk toplantıda meclis başkanlığını CHP'li Ufuk Aykol üstlenmişti. Toplantı, dilek ve temennilerle beraber 23 maddeden oluşuyordu. İlk toplantıdan çarpıcı açıklamalar şöyle: Gündemin ilk iki maddesinin oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından gündemin üçüncü maddesinde oylama öncesi AK Partili Meclis Üyesi Murat Öncel söz istedi. Öncel, "Toplantımızın üçüncü maddesinde görüştüğümüz konuda AK Parti İmar Komisyonu Üyesi olarak söz almış bulunuyorum. Bu maddede Ödemiş'in imara açılacak yaklaşık altı bin dönüm arazisini ve yıllardır Ödemiş'in başına dert olan sit alanlarının genişleyeceğini oylayacağımızı Ödemiş halkının bilmesini istiyorum. İmar Komisyonu'nda yaptığımız görüşmelerde gerek yapılmış bulunan planlamaların değişmesinden dolayı gerekse planlamanın başında geçmiş dönemden görevli bulunan Necati Bey'in 'Birkaç yerde yanlışlık yapmışız. Atladığımız yerler olmuş' ifadesi üzerine bazı kuşkularımız olmasına rağmen on sekiz uygulamasının ve Ödemiş'in çevre yolunun önünü tıkamamak adına oy birliği vermiş bulunuyoruz.

 

Ödemiş halkının bize vermiş olduğu muhalefet görevini en iyi şekilde yapabilmek adına hem bu arazi sahiplerinin hem de Ödemişli müteahhit esnafın hak ve hukukunu korumak adına birkaç maddede durumu anlatmak istiyorum. Bir, bazı şirketlerin önünün açılıp şahsi uygulama yapılmaması. İki, bu uygulamanın altına sığınılarak yeni yerlerin imara açılıp rant oluşturulmaması. Üç, bu uygulamanın prosedürlerini bilmeyen temiz, saf arazi sahiplerinin hakkının yenmemesi için Ödemiş halkının bize vermiş olduğu muhalefet görevini en iyi şekilde yapacağımızı buradan bildiririm" dedi.

 

"Haksızlıklar karşısında susan da dilsiz şeytandır"

 

Öncel, konuşmasının devamında, "Bazı kuşkularımızın sebebi, bundan önce yaşadığımız yeni Ödemiş Devlet Hastanesi karşısındaki 12 bin metrekarelik arsadır. Bizi kuşkuya iten şey, siz Ufuk Aykol da Tülin Bozoğlu da imar komisyonu üyesisiniz. Burada belediye imar komisyonunda çeşitli tartışmalarımız oldu. Bu konuda 'Ödemiş'imize kamulaştırma olur mu olmaz mı?' diye tartıştık. 'Firma ile görüşelim, görüşmeyelim' derken bu olay buradan İzmir'e taşındı. İzmir'de hiç beklemediğimiz bir şekilde kamulaştırma çıkmaması konusunda görüşülürken ben, 1999 yılından beri süregelen bu arsanın bir ay daha beklemesi gerektiğini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu'nda incelenmesini istemiştim fakat alelacele geçirildi.

 

Bundan sonraki burada yaptığımız ilk komisyon toplantısında -Ufuk Aykol siz de şahitsiniz- meşhur Necati Bey, 'Çıksa bile 14-15 milyon çıkmaz' gibi lakayt bir cevap verdi. Hepimiz de komisyon üyeleri olarak buna şahidiz. Biz Ufuk Bey ile de bu konuyla alakalı tartıştık, Büyükşehir Meclisi'nde de tartışmamız oldu. İşin acısı, Ufuk Bey'in de haberinin olmadığını çok iyi biliyorum çünkü elimdeki belgeyi bana veren şahıs, Ödemiş Belediye Başkanım Mehmet Eriş tarafından Ufuk Bey'e söylenmemesi gerektiğinin özellikle belirtildiğini de söyledi. Bu durumu diğer imar komisyon üyelerinin de bilmediğini çok iyi biliyorum" diyerek imzalanan protokolün fotokopisini Ödemiş Belediyesi İmar Komisyonu üyelerine verdi.

 

Öncel, imzalanan belgeyi Aykol'a verdikten sonra, "Size soruyorum, bu protokolden haberiniz var mıydı? Biz, boşuna tartışmışız. Kılavuzu karga olanın burnu pislikten kurtulmaz. Haksızlıklar karşısında susan da dilsiz şeytandır. Teşekkür ederim" cümlelerini kullandı.

 

"Size yazılı ya da sözlü olarak cevabını verirler"

 

Ufuk Aykol, "Gündemimizin maddesi bu değil. Murat Bey'in bahsettiği konu, daha önce meclisimize gelen ve buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tartışmalı bir biçimde giden yer ile ilgili. Biz, Ödemiş Belediyesi'nde meclis olarak bu konuyu sadece bir mahkeme kararının uygulama ötesine geçmeden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdik. Büyükşehir Belediyesi de değişiklikle onayladı. Murat Bey'in getirdiği evrak, başkanın imzasını taşıyor. Konuyu Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş'e ileteceğiz" dedi.

 

Öncel'in akabinde "Sizin haberiniz var mıydı?" sorusunu Aykol, "Yoktu, olmadığını siz de söylediniz" şeklinde cevapladı. Aykol, "Bu bahsettiğiniz evrakı başkanımıza vereceğiz. Bu, bizim haberimiz dışındaki bir konu. İmza onundur değildir, ne zaman protokol yapılmıştır kendileri size yazılı ya da sözlü olarak cevabını verirler" şeklinde konuştu.

 

Komisyon kararına ekleme yaptı

 

Üçüncü maddenin ardından dördüncü ve beşinci gündem maddesi de oy birliği ile onaylandı. Altıncı maddede söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Murat Ürün, "Mümkünse komisyon kararının okunmasını istiyorum, eklemek istediklerim var" dedi. Komisyon kararının okunmasının ardından konuşan Ürün, "İşin başında Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun tahsis talebinde bulanacağıyla ilgili bir komisyon kararı beklemiyordum. Bu, Ödemiş'imiz bünyesinde Ödemişliler olarak organize etmek istediğimiz bir meseleydi. Şimdi federasyondan bir tahsis meselesi ortaya çıktı. Bunu sağlarız ancak bu konuyu yalnızca federasyonun bir talebi olarak komisyonun oylamış olması enteresan. Bu durum, 'Acaba bir şeyler yokuşa mı sürülmeye çalışılıyor?' gibi bir kanı oluşturdu bende" ifadelerini kullandı.

Öte yandan 7, 8, 9, 10, 11, 12 ve 13. maddeler oy birliği ile onaylanırken 14. madde bağımsız, MHP ve AK Parti'nin ret oyu vermesine karşın CHP ve İYİ Partililerin oy çokluğu ile kabul edildi.

 

"Sayın Türkan Saylan'ın Ödemiş'le

tarihi ve kültürel hiçbir bağlantısı yoktur"

 

Meclis gündeminin 15, 16 ve 17. maddeleri de oy birliği ile kabul edildi. 18. madde olan Ödemiş Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi'ne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kurucu Başkanı Türkan Saylan'ın adının verilmesi konusu, partiler arasında tartışmaya neden oldu.

Söz alan AK Parti Meclis Üyesi Abdülkadir Karaerkek, "Biz de Kültür ve Turizm Komisyonu'nda bu konunun değerlendirilmesini istiyoruz ancak Ödemiş'imizin 11 Mayıs 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın muhtarı olmuş Ümmü Türe isminin bu komisyonda değerlendirilmesini istiyoruz. Kendi içimizden gelen bir şahsın isminin verilmesinin iyi olacağını düşünüyoruz, değerlendirilse iyi olur" dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı da aynı madde hususunda söz alarak,"Türkan Saylan, kendi fikirleri doğrultusunda yaşamış bir hanımefendidir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz lakin Ödemiş'teki Kadın Yaşam Merkezi'ne isminin verilmesi iki sebepten dolayı bizce uygun değildir. Birinci olarak, bu Kadın Yaşam Merkezi, geçtiğimiz dönem yapılmış ve açılışı da yapılarak faaliyete geçmiş bir kurumdur. Ödemiş'e çok da güzel bir eser kazandırıldığını düşünüyorum ve eski belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bununla birlikte, Sayın Türkan Saylan'ın Ödemiş ile tarihi ve kültürel hiçbir bağlantısı yoktur. Ben, Abdülkadir Bey'e bu konuda katılıyorum. Tarihsel ve kültürel olarak hepimizi bağlayan bir isim teklif etmek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ün muhterem valideleri Zübeyde Hanım'ın ismini teklif ediyoruz. Komisyonda değerlendirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Konu, görüşülmek üzere Kültür ve Turizm Komisyonu'na devredildi.

 

Gündemin 19, 20, 21 ve 22. maddelerinin de oy birliği ile meclisten geçmesinin ardından dilek ve temenniler kısmına geçildi.

 

"Nazan Hanım'a göre duayendir,

bana göre duayen değildir"

 

Dilek ve Temenniler kısmında konuşan AK Partili Meclis Üyesi Tahir Yılmaz, "Bir sorum olacak. Belediyemiz, geçtiğimiz ay 19 bin 500 liraya 14+1 bir adet minibüs kiralamış. Şoförsüz kiralanmış. Bu aracın nerede kullanıldığını, nerelerde gezdiğini öğrenmek istiyoruz. Eğer fiyatı doğruysa bu sayı yüksek değil mi?" dedi.

 

Aykol, "Bu konuyla alakalı başkanlık makamı, size yazılı ya da sözlü cevap verecektir" ifadelerini kullandı. Yılmaz, Aykol'un açıklamalarının ardından, "Şu anda belediyemizin güncel borcu ne kadar? Kaç paralık yer sattık?" sorusunu da sordu. Aykol, not aldığını ve Başkan Eriş'in gelecek dönemde bu soruları yanıtlayacağını da ifade etti.

 

18. madde kapsamında MHP'li Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı'nın açıklamalarına Dilek ve Temenniler kısmında yanıt veren CHP Meclis Üyesi Nazan Dönmez, "Ceyhun kardeşimin söylediği değerli isme asla lafım olmaz ama 'Türkan Saylan'ın Ödemiş'e katkısı yoktur' demesi, bana göre çok yanlıştır. Türkan Saylan, dünyaya mal olmuş bir bilim insanıdır. Ödemişli gençlerimizden, öğrencilerimizden birçok çocuğumuz, onun kurduğu dernekten burs alarak eğitimlerine devam etmiştir. O sebeple Türkan Saylan ismi bir duayen, bir ekoldür" şeklinde konuştu.

 

AK Partili Meclis Üyesi Murat Öncel, "Türkan Saylan, kime göre duayen kime göre değil o da tartışılır. Nazan Hanım'a göre duayendir, bana göre duayen değildir ama Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi, tahmin ediyorum hepimize göre duayendir. Türkiye'nin ilk kadın muhtarı da hepimize göre duayendir ama Türkan Saylan tartışılır" açıklamalarında bulundu.

Dilek ve Temenniler kısmının son bulmasının ardından Ekim ayında ikinci olağan toplantının olacağını da belirten Aykol, 19 Ekim Pazartesi günü saat 20.00'de yeniden bir araya geleceklerinin altını çizdi.

 

Tamamı TV9 İzmir Youtube ve Facebook adresimizde

 

Ödemiş Belediye Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantısının tamamını seyretmek için TV9 İzmir’i Facebook ve Youtube adreslerimizden takip edebilir, anında bildirim almak istiyorsanız bildirim sesinizi açabilirsiniz.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı