Advert
Advert

Amatörlerde endişeli bekleyiş

Amatörlerde endişeli bekleyiş
Amatörlerde endişeli bekleyiş Küçük Menderes
test Bu içerik 1118 kez okundu.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de tüm ligler, Mart ayında ertelenmişti. Profesyonel liglerde 2019-20 sezonu, yaz aylarında sıkı tedbirler kapsamında oynanan müsabakalarla bitirilirken amatör ligler ise adeta unutuldu. Profesyonel liglerin yanı sıra milli maçlar dahi oynanırken aynı ilde yer alan amatör takımlar ise birbirleri ile karşılaşamıyor. Futbolcular başta olmak üzere tüm amatör futbol emekçileri de aylardır mesleklerinden gelir elde edemiyor.

Lig yükseltilmede adaletsizlik

Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan Bölgesel Amatör Lig'den 3. Lig'e yükseltilen takım sayısı, uzun süre tartışmalara neden olurken bu durum, zincirleme bir şekilde daha alt kümeleri de etkiledi. Kimi illerin en üst seviyedeki amatör liglerinde bir üst klasmana çıkmak için play off grupları oynanırken kimisinde ise lig usulü oynama ve doğrudan yükselme sistemi bulunuyor. Bu farklılıklar nedeniyle de illerden çıkan takımlar konusunda tam bir karmaşa yaşandı. Örneğin, İstanbul'dan play off gruplarına kalan tüm takımların alınması neticesinde ilin BAL'daki toplam takım sayısı 27 olurken İzmir'de ise Bayındırspor da dahil grup üçüncüleri, play off oynamaya hak kazanmalarına rağmen BAL'a alınmadılar.

Yeni takımlar çoğunlukta

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada amatör liglerin Ekim ayının sonuna dek kesinlikle oynanmayacağı belirtilmişti. Aynı açıklamada bu ayın sonunda amatör futbolun son durumunun masaya yatırılacağı ve koronavirüsün seyrine göre karar verileceği de ifade edildi.

Bölgesel Amatör Lig'deki takım sayısı ise şimdilik kesinleşmiş görünüyor. Daha önce de BAL'da yer alacak takımların kamuoyu ile paylaşılmasının ardından eklemeler olması nedeniyle yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre 2020-21 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de toplam 268 takım yer alacak. Bunların 128'i geçen sezon ligde mücadele eden ekiplerden oluşurken alt liglerden ise 140 yeni takım yarışmaya hak kazandı.

Henüz karar dahi alınmadı

Ekim ayının sonundaki toplantıdan karar çıkması halinde bile tüm amatör liglerin statülerinin, yer alacak takımların, sezonu planlamasının ve fikstürünün belirlenmesi, takımların kadrolarını oluşturup aylar sonra çalışmalara başlaması da zaman alacağından yeni sezonun startının yıl başından sonraya sarkması bekleniyor. Bu da yaklaşık bir yıl aranın ardından amatör liglerin oldukça sıkışık bir takvimde başlayıp ilerlemesi anlamına geliyor. Yeni sezonda amatör liglerin tek devre olarak yapılması da kulislerde konuşulan iddialar arasında bulunuyor.

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak