Advert
Advert

Uzman Doktor Sezik'ten sahte içki hakkında açıklama

Uzman Doktor Sezik'ten sahte içki hakkında açıklama
Uzman Doktor Sezik'ten sahte içki hakkında açıklama Küçük Menderes
test Bu içerik 1426 kez okundu.

Türkiye genelinde son günlerde toplam 45 kişi sahte içki nedeniyle yaşamını yitirirken Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Savaş Sezik, konuyla alakalı sadece Küçük Menderes Gazetesi'ne özel konuştu.

 

"Metil alkol, sanayide kullanılır"

 

Sezik, "Metil alkolü sahte içki yapımında etil alkol yerine kullandıkları için maalesef Türkiye'de çok sayıda canımız yaşamını yitirdi. Normalde metil alkol, sanayide kullanılır; dezenfektan yapımında, boya çıkarıcı olarak ve antifrizlerde kullanılan bir kimyasal maddedir. Bu madde, sahte alkol yapımında kullanıldığında sonuçları maalesef üzücü oluyor.

 

Metil alkol, 30 ila 60 dakika içerisinde mide ve bağırsak sisteminde emiliyor. Normalde öldürücü dozu, 30 ila 60 miligram ya da kilogramda bir miligram olarak tarif edilmiştir. Bunun yanında metil alkolün alınım şekli, beraberinde eşlik eden besinler ya da farklı maddelerle alınımı mide ve bağırsak sistemindeki emilimini etkileyen faktörler" dedi.

 

"Ayırt etmek mümkün değil"

 

Sezik, "Metil alkol, vücuda alındıktan sonra ortaya çıkan ürünlerle kişinin vücuduna zarar verir. Bu maddelerin böbrekte, karaciğerde, gözde birikmesi sonucunda körlük, karaciğer ve böbrek problemleri meydana geliyor. Metil alkolün 6 miligram ve üzerindeki tüketimi, ciddi derecede toksiti beraberinde getiriyor.

 

Maalesef vatandaşların evde ya da başka bir yerde metil ile etil alkolü ayırt etme şansı yok. Bu, ancak laboratuarlarda ayırt edilebilecek bir şey. Metil ile etil alkolü ne yazık ki koku ya da farklı bir şekilde ayırt edemiyoruz. Bu tür alkollü ürünlerin evde üretimi uygun değil. İnsanlarımızın bu konuya kesinlikle dikkat etmesi gerekli.

 

"Vatandaşlar, mutlaka ama mutlaka

metil alkolü aldığını doktora belirtmeli"

 

İnsanlar, metil alkol tüketiminin hemen ardından etkileniyor. Bu konuda özellikle uyarmak istiyorum. Metil alkolün tüketiminden sonra bulguların ortaya çıkması, 12 ila 24 saat içinde gerçekleşiyor. Az önce bahsettiğim yakım ürünlerinin ortaya çıkmasının ardından etkileri de kendini göstermeye başlıyor. Bulantı, kusma, baş ağrısı, dengesizlik, uykuya meyil, görme bozuklukları, ışıktan korkma, kar fırtınası şeklinde tipide buğulu görüntü ve körlük gibi bulgular ortaya çıkıyor.

 

Vatandaş, bulguların ardından hemen acil servise başvurmalı. 'İçtim, bir şey olmadı' anlayışı çok yanlış. Dediğim gibi bulgular, 12 ila 24 saat içinde ortaya çıkıyor. Vatandaşlar, mutlaka ama mutlaka metil alkolü aldığını doktora belirtmeli. Bunu sağlığı için gizlememeli çünkü ne kadar erken tanı konulursa o kadar çabuk müdahale edebiliriz" şeklinde konuştu.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu