Advert
Advert

Sahte içki can almaya devam ediyor

Sahte içki can almaya devam ediyor
Sahte içki can almaya devam ediyor Küçük Menderes
test Bu içerik 3290 kez okundu.

Ödemiş'te geçtiğimiz gün sahte içki tüketimi nedeniyle 55 yaşındaki Mehmet Görgülüer ile kuzeni 34 yaşındaki Engin Dokuyucu ve 56 yaşındaki Hüseyin Bayıldır yaşamını yitirdi. Öte yandan İzmir genelinde 18, İstanbul ve Kırıkkale'de 7'şer, Mersin'de 6, Muğla ve Aydın'da 2, Trabzon'da da 1'er kişinin sahte içki nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Sahte içki kaynaklı ölüm sayısı 43'e yükseldi.

 

İzmir’de hayatını kaybeden vatandaşların isimleri şöyle: Hasan Çetin Esen (59), Mustafa Maya (71), Aydın Göksoy (58), Adem Güneş (64), Nejdet Kanatlıer (67), Mehmet Celalettin Sezer (68), Ali İhsan Çakmak (70), Hakan Ulukaya (46), Nihat Karaoğlan, İlhami Kalfa, Hüseyin Yılmaz, Orhan Korkmaz (72), Ahmet Karayiğit.

 

Sahte içki nasıl anlaşılır?

 

Sahte içki, renginden ya da kokusundan değil, etiket bilgilerinden anlaşılır. İçki şişesinin üzerinde bakanlık onaylı kayıt numarası olup olmadığı kontrol edilir. Ambalaj üzerinde TAPDK bandrolü aranır. İçkilerin orijinal ambalajında olup olmadığına dikkat edilir. Tüketim öncesi içkinin göz önünde açılması sağlanır. Şüphelenilen durumlarda 174 Alo Gıda Hattı aranabilir. Markanın yazılı olduğu etiketin ve şişenin yıpranmış olup olmadığı ile bandrolün düzgün yapıştırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

 

İçki şişesinin üzerinde mutlaka hologram bulunmalıdır. Şişenin kapak kodu ve boyun kodunun birbirini tutması gerekir. Alkollü içki şişesinin kapak kısmının tutkalla yapıştırılıp yapıştırılmadığına dikkat edilmelidir. Kapağında enjektör deliğine benzer delik bulunan şişeler alınmamalıdır. Alkollü içkiler, 'TAPDK Satış Belgesi' olan perakende satıcılardan alınmalıdır. Şişenin arka yüzünde tüketiciyi bilgilendirme amaçlı Türkçe etiket olmasına özen gösterilmelidir. Etiket üzerinde üretici veya ithalatçı firma adı veya adresi bulunmasına dikkat edilmelidir. Görünür ve belirgin halde bulanıklık, tortu ve fiziki kirlilik içeren alkollü içkiler kesinlikle tüketilmemelidir.

 

Metil alkol nerelerde kullanılır?

 

Metil alkol (metanol), odun talaşının distile edilmesi ile elde edilir. Endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılır. Çok az miktardaki metil alkol dahi canlı organizma için zehirdir. Kalıcı yaralar, bozukluklar meydana getirir. 25 gram metil alkol, içilirse insanlarda körlüğe neden olur.

 

Ece Köseoğlu  

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu