Advert
Advert

Toplam test sayısı 12 milyona yaklaştı

Toplam test sayısı 12 milyona yaklaştı
Toplam test sayısı 12 milyona yaklaştı Küçük Menderes
test Bu içerik 76 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 12 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 12 Ekim'de yapılan test sayısı 115 bin 605 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1614 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 58 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1301 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 11 milyon 731 bin 350 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 337 bin 147'ye yükseldi. Son 24 saatte 58 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8895'e çıkarken entübe hasta sayısının 1417 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 295 bin 658 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu