Advert
Advert

Kestanede hasat zamanı

Kestanede hasat zamanı
Kestanede hasat zamanı Küçük Menderes
test Bu içerik 629 kez okundu.

Ödemiş'in ve çevresinin önemli gelir kalemlerinden olan kestanede hasat dönemi başladı. İlçeyi kuzeyden saran Bozdağlar ve güneyde yer alan Aydın Dağları'nda yer alan mahallelerde sık olarak yapılan kestane üreticiliği, bugünlerde hareketli anlar yaşıyor. 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de başlayan kestane hasadı ile ilgili açıklama yaparak üreticilere kolaylıklar diledi. Başkan Eriş, "Bozdağlarda ve Aydın Dağları'nda bereketli bir telaş var bugünlerde. Hasadı oldukça zahmetli olan kestane için Bozdağlar ve Aydın Dağları'ndaki mahallelerimizde metrelerce yükseklikteki ağaçlara tırmanan üreticimizin emeğinin karşılığını bulmasını, hasat döneminin bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Gözümüz gibi korumaya çalıştığımız bu yadigar ağaçlar, ülkemizin kestane üretiminde çok önemli bir paya sahip. Ne diyelim: Kestane kebap, yemesi sevap" ifadelerini kullandı.

Pek çok mahallede var

Ödemiş'te kestane üretimi; ağırlıklı olarak Kemer, Yılanlı, Hacıhasan, Birgi, Bıçakçı, Bademli, Bozdağ, Gölcük, Ovacık, Çamyayla, Küre, Hamamköy, Güney, Çayır ve Küçükören mahallelerinin yanı sıra Subatan Yaylası'nda gerçekleştiriliyor.

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"