Advert
Advert

"Üç kadın da onurumuzdur"

Küçük Menderes
test Bu içerik 612 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı, geçtiğimiz gün yapıldı. Toplantının ardından Ödemiş Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyelerinden açıklama geldi. Açıklamada, "Kadın Meclisimizden gelen öneri üstüne Ödemiş Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi adı için önerdiğimiz Prof Dr. Türkan Saylan adı üstünde yapılan açıklamaların ardından 12 Ekim Pazartesi akşamı yaptığımız yürütme kurulu toplantısında Belediye Meclisi'nde yapılan isim önerilerinden de anlaşılacağı üzere Ödemiş, üç çağdaş kadına sahip çıkmıştır.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, bilim kadınımız tıp doktoru Türkan Saylan ve Ödemiş'in ilk kadın muhtarı Ümmü Türe, çağdaş Türk kadınının önemli birer temsilcileridir. Belediye Meclisi'nde yapılan tartışmalarda üç ismin gündeme gelmiş olması, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri olarak bizi sevindirmiştir.

 

"Zaten çalışma içerisindeydik"

 

Hayatları boyunca mücadele etmiş, hak kazanmış ve gelecek kuşaklara örnek olmuş insanların çeşitli kurum, meydan, park ve caddelere adlarının verilmesi, zaten Kent Konseyi olarak üstünde çalıştığımız bir konuydu. Kültür Sanat Meclisimiz de konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaparak Ödemiş'e ve ülkemize hizmet etmiş Muzaffer Şerif Başoğlu, Halil Dural, Burhan Esen, Arif Bilgi, Fethi Savaşçı, Ali Orhan İlkkurşun ve Behiç Duygulu gibi siyaset, bilim ve sanat insanların adlarının Ödemiş'teki park, cadde ve sokaklara verilmesi için bir çalışma içindeydi. Böyle bir çalışma yürütülüyorken kadın cinayetleri ve kız çocuklarının istismarı haberlerinin artması üzerine bu konularda önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Türkan Saylan'ın adının Kadın Meclisimiz tarafından öneri olarak getirilmesi, Yürütme Kurulu tarafından da olumlu bulunmuştur. Bu çerçevede Zübeyde Hanım ve Ümmü Türe adlarının belediyemizin belirleyeceği bir alan veya tesise verilmesinden mutluluk duyacağımızı belirtiyoruz.

 

Kadın dostu bir kent olma konusundaki yaklaşımı nedeniyle Belediye Meclisi üyeleri tarafından üç kadının anılarının yaşatılması için toplumsal uzlaşı sağlanması dileğimizdir. Ödemiş'in kadına uygulanan şiddet haberleriyle değil de kadına verilen değerle anılan haberlerle gündeme gelmesini sağlayacak herkesi tebrik ediyoruz.

 

"Önemli yatırımlar kazandırılmalı"

 

İzmir'in uzak ilçelerinden biri olan Ödemiş'in önemli sorunları var. Önemli sorunlarla birlikte önemli yatırımların da kazandırılması gerektiğini hep söylüyoruz. Belediye Meclisi üyelerimizin çevre yolu, belediye ve kaymakamlık hizmet binası, atıkların yeniden doğaya kazandırılması gibi sorunlar ve yatırımlarla ilgili iş birliği yapmasını diliyor, saygılar sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı