Advert
Advert

59 kişi yaşamını yitirdi

59 kişi yaşamını yitirdi
59 kişi yaşamını yitirdi Küçük Menderes
test Bu içerik 260 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 11 Ekim'de yapılan test sayısı 109 bin 301 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1502 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 59 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1212 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye!de toplam 11 milyon 615 bin 715 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 335 bin 533'e yükseldi. Son 24 saatte 59 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8837'ye çıkarken entübe hasta sayısının 1411 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 294 bin 357 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı