Advert
Advert

Torbalı'da GSS geriledi

Torbalı'da GSS geriledi
Torbalı'da GSS geriledi Küçük Menderes
test Bu içerik 157 kez okundu.

Yeşil kart uygulaması, ülkemizde ilk kez 1992 yılında sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşların sağlık giderlerini karşılamak amacıyla uygulamaya konuldu. Uygulamadan yararlanarak ücretsiz tedavi olanların gelir ölçütünün tam tespit edilememesi nedeniyle kötüye kullanımların artması sonucu çok sayıda yeşil kart, haksız kullanım gerekçesiyle iptal edildi.

Genel Sağlık Sigortası'ndaki değişiklikler çerçevesinde yeşil kartın 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasıyla birlikte uygulama son buldu. Yeşil kart uygulamasının yerini Genel Sağlık Sigortası aldı. Torbalı'da Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlananların sayısında azaldı.

Gelir tespiti yapılıyor

Sigortalı bir işte çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeleri gerekiyor. Aylık Genel Sağlık Sigortası'nın 89 liralık ödemesini yapan herkes, devlet hastanelerinden ücretsiz tedavi olabiliyor ancak geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar ise gelir testi yaptırarak bu ücreti de ödemiyor.

Genel Sağlık Sigortası'ndan ücretsiz olarak yaralananların yeşil kart diye adlandırdıkları uygulamadan yararlananların Torbalı'daki sayısı, geçtiğimiz yılın istatistiklerine kıyasla azaldı. Başvurular, Torbalı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılırken Genel Sağlık Sigortası'ndan ücretsiz faydalanmak isteyenlerin detaylı bir gelir tespiti taramasından geçirildiği belirtildi. Genel Sağlık Sigortası'ndan ücretsiz olarak yararlananların aylık ödemelerinin hazineden karşılandığı öğrenildi. Kurumlarda Genel Sağlık Sigortası'na sahte beyanlar ve taleplerin önüne geçmek amacıyla sıkı bir takip yapılırken geliri belirtilen miktarın üzerinde olanların taleplerine olumsuz yanıt veriliyor.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu