Advert
Advert

Engelli girişimciden başarı hikayesi

Engelli girişimciden başarı hikayesi
Engelli girişimciden başarı hikayesi Küçük Menderes
test Bu içerik 168 kez okundu.

İŞKUR; engelli yurttaşlarımızın verilecek desteklerle birlikte kendi işlerini kurması, mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla hibe destekleri sunuyor. Engelli vatandaşlar, aktif iş gücü programlarından ve hibe destekleri projelerinden etkin bir şekilde yararlanarak çalışmaya başlıyor. Engelli bireylerin toplumsal hayata katılmasında önemli rol oynayan programlara talep, her yıl giderek artıyor. Mustafa Alpaydın da İŞKUR'un engelli girişimci programına sunduğu projesiyle hayatını değiştirdi.

50 bin lira hibe aldı

Yüzde 48 fiziksel engelli olan Mustafa Alpaydın, beş yıldır yaptığı dekorasyon işini büyütmek amacıyla İŞKUR Torbalı Şubesi'nin engelli girişimci programına dahil oldu. Alpaydın, ilçede dekorasyon marangozluk sektöründeki eksikliği belirleyerek projesini oluşturdu. Projede ahşap zemin üzerine istenilen şekil ve motifleri işlenmesini sağlayan CNC kesim makinesinin kullanılacağı bir dekorasyon işletmesinin bütün detaylarına yer verildi.

Torbalı'da ilk defa hizmet verecek olan işletmenin projesi onaylanarak Mustafa Alpaydın'a 50 bin lira hibe verildi. Hazırladığı proje ile İŞKUR Torbalı Şubesi'nden 50 bin lira almaya hak kazanan Alpaydın, Atatürk Sanayi Sitesi'nde kiraladığı dükkanını açarak çalışmaya başladı. Torbalı'da ilk defa kullanılan ahşap CNC kesim makinesiyle istenilen bütün desen ve motifler, kusursuz bir şekilde işleniyor.

Kendi işinin patronu oldu

Mustafa Alpaydın, projesini hazırlama sürecine değinerek, "Torbalı'da ahşap üzerine işleme yapan CNC kesim makinesinin kullanıldığı hiçbir işletme yok. Bu eksikliği fark ederek İŞKUR Torbalı Şubesi'ne projemi verdim. Değerlendirilen projeme onay geldi ve 50 bin liralık hibe ile kendi işletmemi aştım. İşletmemde kullandığım makine ile ahşap üzerine işlenebilecek bütün motifler kusursuzca yapılabiliyor. Torbalı'da sadece benim işletmemde dekor olarak kullanılan ahşap parçalar yapılıyor. Şubat ayında hizmete giren işletmem, kısa sürede büyük ilgi gördü. CNC kesim makinesinde iş yaptırmak isteyenlerin İzmir'e gitmelerine de gerek kalmadı" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"