Advert
Advert

Tire Belediyesi'nde peşkeş tartışması

Tire Belediyesi'nde peşkeş tartışması
Tire Belediyesi'nde peşkeş tartışması Küçük Menderes
test Bu içerik 402 kez okundu.

Tire Belediyesi'ne ait huzurevi binalarını da kapsayan 20 dönümlük arazinin Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) yönetimine takas karşılığı verilmesi ortalığı karıştırdı. Tire Belediye Meclisi'nin Ekim ayı toplantısında alınan kararla arazinin yine aynı bölgedeki arıtma tesisinin karşısındaki bir alanla takas edilmesi, ilgili komisyonlara gönderildi.

Yazılı açıklama yaptı

Takasa Milliyetçi Hareket Partisi'nden tepki geldi. Yaptığı yazılı açıklama ile takas yapılan arazilerin eşdeğerde olmadığını, huzurevi alanının çok daha değerli olduğunu öne süren MHP Tire İlçe Başkanı Arif Demirkan, Tüm mensuplarımız ve belediye meclis üyelerimizle birlikte kararımız kesindir. Tire'nin bir tek çakıl taşından bile vazgeçmeyiz. Peşkeşe izin vermeyecek, Tirelilerin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Tek istediğimiz, ne karar alınırsa alınsın bu, Tirelilerin hakkı olmalıdır. Bununla ilgili tüm adımlar açık olmalı. Gerekli şerhler açık açık düşülmeli, imza altına alınmalıdır. Tirelilere hesap veremezler, biz bu işin takipçisiyiz" dedi.

"Bin öğrenci, milyonluk katkı"

Toplantıda İYİ Parti adına konuşma yapan İYİ Parti Tire Belediye Meclisi Grup Başkanvekili ve Tire Belediye Başkan Yardımcısı Doğukan Eroğlu, bu konunun daha önceki dönemde tahsis edildiğini ve bu tahsisin sadece ilçeye fayda sağlayıp belediyeye katkısı olmadığına dikkat çekerek, "Bu binanın çürük raporu var, bununla ilgili Ege Üniversitesi yönetiminin isteği üzerine tahsis iptal edilmiş. Daha sonra tekrardan görüşülüp hem belediyemize hem de ilçemize fayda sağlanması için karar alınmış. Sosyal tesis vasıflı bir arazi karşılığında sanayi imarlı arazi alıyoruz. 1000 öğrenci gelse ilçe ekonomisine katkıları milyon liraları buluyor, peşkeş bunun neresinde? Bir şahsa bu araziyi versek neyse ama okul yapılması için TOSBİ ile protokol yapıyoruz. Komisyonlardan oy birliği ile geçmiş bu maddeden nasıl peşkeş çıkıyor, bu nasıl ifadedir? Bunu yakışıksız buluyor, bununla ilgili cevap bekliyor ve bu sözü iade ediyorum" şeklinde konuştu.

"Bu kararın arkasındayız"

Tire Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Kamil Taşal ise eğitim amaçlı ve şehirde eğitimin çıtasının yükselmesi için böyle bir karara evet dediklerini hatırlatarak, "Bu kararın ekonomik ve sosyal açıdan hem belediyemiz hem ilçemiz için artıları çoktur. Peşkeş kelimesi, talihsiz bir açıklamadır" dedi. 

"Peşkeş bunun neresinde?" 

Tire Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ali Ayyıldız ise daha önce MHP Grubu'na açıklama yapmasına rağmen böyle bir söylem ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, "Tire Kaymakamlığı, Tire Belediyesi, Tire Belediye Meclisi, Tire Organize Sanayi Bölgesi ve Ege Üniversitesi'nin olduğu bir protokolde peşkeş kime çekilmiştir, peşkeş bunun neresinde? Burada tamamen kamu yararı var. Bu ifade karşısında açıklama ve düzeltme bekliyoruz " ifadelerini kullandı.

"En iyi şekilde kullanmak için seçildik"

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, bu iddialar ve grup başkan vekillerinin konuşmaları üzerine, "Biz; Tireli vatandaşlarımızın oylarıyla hizmet etmek için seçilmiş, belediyemiz kaynaklarını en iyi şekilde kullanmamız için göreve getirilmiş insanlarız" dedi. Başkan Duran'ın iki defa bu konuda "Söyleyeceğiniz bir şey var mı?" demesi üzerine ifadelerin sahibi MHP Tire İlçe Başkanı Arif Demirkan, "Tabandan gelen tepkiler" dedi. 

Takasın detaylarını anlattı

Başkan Duran, "Çürük raporu bulunan huzurevi binasının Tire Organize Sanayi Bölgesi yönetimine Ege Üniversitesi kampüsü yapılması için tahsisi, tamamen kamu yararlıdır. İlçemizin eğitim hayatı için önem arz eden bu karar, aynı zamanda kamu yararı taşımaktadır. 20.000 metrekarelik bu arazi karşılığında TOSBİ yönetimi tarafından belediyemize 20. 000 metrekarelik sanayi imarlı arsa verilecek ve bu takas sayesinde belediyemiz gelir elde edecektir. Sosyal tesis vasıflı arazi karşılığında sanayi imarlı arsa alıyoruz. Bu konuda TOSBİ Müteşebbis Heyeti'ne ayrıca teşekkür ediyorum. Benim meclisten bununla ilgili yetki almam, her şey bir anda olacak demek değildir. Belediyemiz ve ilçemiz ile ilgili ne yarar varsa o kabul edilecektir " diye konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"