Advert
Advert

Koronavirüsü nezle ve gripten nasıl ayırt ederiz?

Koronavirüsü nezle ve gripten nasıl ayırt ederiz?
Koronavirüsü nezle ve gripten nasıl ayırt ederiz? Küçük Menderes
test Bu içerik 504 kez okundu.

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüsün mevsim değişikliği yaşadığımız şu günlerde grip, nezle ve alerjik reaksiyonlarla benzer belirtiler gösterebildiğini belirten Tınaztepe Torbalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Ağanoğlu, koronavirüste yüksek ateşle birlikte kuru öksürük ve nefes darlığı da görüldüğünü söyledi

Koronavirüse yakalananlarda önce yüksek ateş görüldüğünü belirten Özel Tınaztepe Torbalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Ağanoğlu, "Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19'u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Birçok kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Solunum yollarını etkileyen koronavirüsün birçok belirtisi bulunuyor. Koronavirüse yakalanmış hastaların gösterdiği semptomlar, zaman zaman nezle grip ve alerjide görülen semptomlarla karıştırılabiliyor" dedi.

Önemli bilgiler verdi

Koronavirüsün temel belirtileri olarak ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu görüldüğünü, bazen de hastalarda ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin de olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Ağanoğlu, "Covid-19'u diğerlerinden ayıran en temel semptom olan şiddetli solunum zorluğu, nezle ve gripte görülmezken alerjisi olan hastalarda bazen bu semptoma rastlanıyor. Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezlede görülen temel semptomlar; hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı. Hapşırma ve burun tıkanıklığı, koronavirüste hiç görülmezken bazı hastalarda boğaz ağrısı tespit ediliyor ancak solunum zorluğu, öksürük ve kuru öksürük gibi koronavirüs belirtileri, nezleye yakalanmış hastalarda görülmüyor" diye konuştu.

"Semptomlar, birbirine çok benziyor"

Tıpkı nezle gibi alerjinin belirtilerini de koronavirüsten ayırmanın daha kolay olduğunu belirten Ağanoğlu, "Alerjinin temel semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde sulanma bulunuyor. Yorgunluk, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise zaman zaman görülüyor ancak koronavirüs temel semptomlarından ateşe alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor. Koronavirüsün en çok benzerlik gösterdiği hastalık türü grip. Virüs kaynaklı bu iki hastalığın gösterdiği semptomlar, birbirine çok benziyor. Her iki hastalıkta da ateş, yorgunluk, kuru öksürük sık görülüyor. Ancak solunum zorluğu Covid-19’a yakalanmış çoğu hastada görülürken gribe yakalanmış kişiler, bu belirtiyi göstermiyor" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor