Advert
Advert

55 kişi yaşamını yitirdi

55 kişi yaşamını yitirdi
55 kişi yaşamını yitirdi Küçük Menderes
test Bu içerik 175 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 9 Ekim'de yapılan test sayısı 115 bin 295 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1629 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 55 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1402 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 11 milyon 393 bin 312 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 332 bin 382'ye yükseldi. Son 24 saatte 55 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8722'ye çıkarken entübe hasta sayısının 1398 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 291 bin 754 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı