Advert
Advert

Murat Öncel’in açıklamaları devam ediyor

Murat Öncel’in açıklamaları devam ediyor
Murat Öncel’in açıklamaları devam ediyor Küçük Menderes
test Bu içerik 972 kez okundu.

AK Partili Ödemiş Belediye Meclis Üyesi Murat Öncel, geçtiğimiz gün gazetemize ve televizyonumuza özel yaptığı basın açıklamasının hemen ardından bir açıklama daha yaptı.

 

"Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu basın açıklamasını yapma gereği duydum. Ödemiş Belediye Meclisi'nde 18. madde uygulamaları için yaptığım konuşmada iki konu birbirine karıştırılmış ve yanlış anlaşılmalara mahal vermiştir. 1999 yılında yine Sayın Mehmet Eriş'in imzası ile yapılmış yanlış bir uygulamada Ödemiş'in beline maddi bir kambur olarak tasdiktenmiş bir parselin uzlaşma ile çözülmesine fırsat varken bugünlere kadar sorun olarak gelmesi benim için büyük bir sorundur.

 

"Çözümler, kişiye özel olmamalı"

 

Ödemiş Belediye Meclisi'nde ve basında yapmış olduğum açıklamadan sonra ilgili arsa sahibi firma, bana ulaşarak açıklamalarla ilgili teknik bir hata olduğunu anlattı. Rakamlarla ilgili düzeltmenin teyidini Meclis İmar Komisyonu'nda görevli alan AK Partili meclis üyemizden aldım. Bana iletilen bir bilgi hatalıymış. 4400 metrekare rekreasyon alanı değil, yeşil alan olarak bedelsiz terk edilecek alanmış. Bu da teknik bir konudur, öncelikle bu yanlış anlaşılmayı düzelteceğim. Hatalı bir iş yapılmış ki vatandaş mahkemeye vermiş ve planı iptal ettirmiş. Burada net olan, öyle ya da böyle Ödemiş'e bir kamulaştırma yükünün geldiğidir. Son komisyon toplantımızda planlamacı Necati Bey de dahil olmak üzere belediyemize kamulaştırma yükünün geleceği kabul edilmiştir. Bu ve bunun gibi parsellerde adaletli bir şekilde çözüm uzlaşma ile üretilmelidir. Zaten revizyon planlarının amacı, sorunları çözmektir. Bu çözümler, kişiye özel olmamalıdır" dedi.

 

"Her adil öneriye mesai harcayacağım"

 

Öncel, açıklamasının devamında, "Gelelim geçtiğimiz gün sunduğum belgeye. Belge, firma ile başkanlık nezdinde yapılan bir anlaşmayı ihtiva etmektedir. Benim uzlaşma teklifim üzerine Sayın Eriş Başkanım, bu firma ile uzlaşma için benden tüm komisyonun önünde destek istemiştir. Ben ise bunun ancak çözümcü bir komisyon olursa o komisyon ile birlikte yapılabileceğini söyledim. Komisyonla yapmak, tüm şaibeleri ortadan kaldıracağı gibi Ödemiş'e fayda sağlayacak, kamulaştırma yükü getirmeyecek ve adil her türlü öneriye destek vereceğimi, mesai harcayacağımı söyledim. Anladığım kadarıyla bir komisyon kurulamayınca başkan, bu işi bizzat kendi ele almıştır.

 

Burada bir kamulaştırma yükü nettir. Başkan, yaptığı anlaşmada görüyorum ki kamulaştırma çıkmayacak hatta Ödemiş'e yasal olarak para kazandıracak şekilde bir anlaşmayı imza altına almıştır. Burası arsa olduğu için tamamına imar veya kamulaştırma çıkacak bir parseldir. Bu anlaşmada parsele diğer parsellerle eşit imar hakkı verilmiştir.  Meclis üyemizle görüşmemde bu sözleşmede diğer parseller ile aynı oranda imar verilerek 6080 metrekare imar hakkı verilmiştir. Orta alan 4400 metrekare ise belediyemize bedelsiz olarak bağışlanmıştır ve belediyeye fayda olsun diye aynı parselden daha önce terk edilen alan, vatandaş tarafından belediyeden satın alınacaktır.  Buraya kadar doğru iş yapılmış, buna katılıyorum. Bu durum, benim ilk günden beri ısrarla istediğim hem Ödemiş Belediye Meclisi'nde hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde savunduğum bir durumdur" şeklinde konuştu.

 

"Onları mahkemeye vereceğimi de söyledim"

 

Öncel, ”Gelelim yanlışlara: Bu doğru, İBB'ye başkan ve ekibi tarafından anlatılmasına rağmen neden kabul ettirilememiştir? Aynı durum, aynı gün aynı meclis toplantısında Narlıdere Belediyesi'ne 2.5 milyon kamulaştırma yükü gelmemesi için kabul edilirken Ödemiş Belediyesi, bu durumu meclise nasıl kabul ettirememiştir ve bu borcun altına sokulmuştur? Bu konuyu İBB Meclisi'nde de dile getirdim. Sayın Tunç Soyer Başkanım konu ile ilgili itirazımı dikkate almışken gerek imar komisyonu başkanı, gerek hukuk komisyonu başkanı, gerekse Ödemiş'in eski imar komisyon başkanı tarafından büyük bir yanılgıya düşürüldü. Mecliste Sayın Tunç Soyer'e ve yanıltıcı, yönlendirici konuşma yapan komisyon başkanlarına bu parsel ile ilgili kamulaştırma çıkarsa bunun sorumlusunun onların olacağını ve onları mahkemeye vereceğimi de söyledim.

 

20 yıl beklenmiş bir yerin bir ay daha beklemesinin ve İBB Hukuk Komisyonu'nun değerlendirmesinin kim açısından ne sakıncası olacaktı? İBB Meclisi'nde 'Kamulaştırma çıkmaz' diyen Ufuk Bey'e Ödemiş'te Planlama Müellifi Necati Bey'in olduğu toplantıda bunu sorduğumda Necati Bey, kamulaştırma çıkacağını net bir dille lakayt bir şekilde '14-15 değil ama biraz çıkar' şeklinde söylemiştir. Neden bu arkadaşlarımız Ödemiş'te ayrı, İBB'de ayrı konuşuyorlar? Şimdi ben, Ödemiş Belediye Başkanımıza benim de baştan beri istediğim böylesi doğru bir davranışı, göğsünü gere gere niçin bizle paylaşmadığını ve neden bizden görüş almadan böyle bir şey yaptığını soruyorum?" ifadelerini kullandı.

 

" 'Kılavuzu karga olanın burnu pislikten çıkmaz'

dedim ve dediğimin de arkasındayım"

 

Öncel, "Ben, İBB Meclisi'nde bu sözleşmeden habersiz konu ile ilgili çırpınırken neden Sayın Eriş Başkanımız, bu protokolü imzaladığı halde kalkıp mahkemelik bir durumun olduğunu ve bu anlaşma ile tüm sorunların bitebileceğini Narlıdere Belediye Başkanı gibi söylememiştir? Benim bir önceki açıklamamda Sayın Eriş Başkanımı da ilgili arsa sahibini de töhmet altında bırakacak bir söylemim veya iddiam yoktur. Benim eleştirim, bu olayın başından beri başkanı yanlış yönlendirenleredir. 

 

Sayın Eriş tecrübesindeki bir başkanın sonda yapmış olduğu bu işi başta yapmadığı için ben, 'Kılavuzu karga olanın burnu pislikten çıkmaz' dedim ve dediğimin de arkasındayım. Kamulaştırma çıkacağı kesinken meclis üyesi ve komisyon başkanlarının neden çıkmayacağını iddia ettiklerini Sayın Tunç Soyer'e de açıklamalarını rica ediyorum. İBB Başkanımız Sayın Tunç Soyer'den ise itirazımı dikkate aldığı gibi bu gerçeği de dikkate alarak tekrar değerlendirmesini rica ediyorum" diye konuştu.

 

Ece Köseoğlu   

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak