Advert
Advert

İyileşen sayısı 300 bine yaklaştı

İyileşen sayısı 300 bine yaklaştı
İyileşen sayısı 300 bine yaklaştı Küçük Menderes
test Bu içerik 274 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 8 Ekim'de yapılan test sayısı 117 bin 101 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1615 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 58 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1398 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 11 milyon 278 bin 47 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 330 bin 753'e yükseldi. Son 24 saatte 58 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8667'ye çıkarken entübe hasta sayısının 1403 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 290 bin 352 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"