Advert
Advert

Torbalı'nın sorunları konuşuldu

Torbalı'nın sorunları konuşuldu
Torbalı'nın sorunları konuşuldu Küçük Menderes
test Bu içerik 261 kez okundu.

Torbalı'da her ay düzenli olarak yapılan muhtarlar toplantısında mahalle muhtarı ve kurum müdürleri bir araya geliyor. Muhtarlar, mahalle sakinlerinden gelen şikayetleri ve talepleri ilgili kurum müdürleri ve temsilcilerine doğrudan iletiyor. Kurum yetkilileri de gelen talepleri değerlendirerek gerekli görülen durumlarda çalışmalar başlatıyor. Ekim ayı muhtarlar toplantısı da bir ay içerisinde muhtarlıklara gelen şikayet ve isteklerin konuşması amacıyla Torbalı Belediye Kültür Merkezi'nin toplantı salonunda yapıldı.

"Virüs riski henüz geçmedi"

Ekim ayı muhtarlar toplantısının açılış konuşmasını yapan Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, EBA destek noktalarıyla eğitimin aksamadan devam ettiğini ve koronavirüse karşı denetimlerin aralıksız yapıldığına değinerek, "Koronavirüse karşı mücadelemiz devam ediyor. Maske takılması ve sosyal mesafeye uyulması konusunda yapılan denetimler sonucunda bir önceki aya kıyasla vaka artış hızı azaldı. Vaka sayısındaki azalma, koronavirüs tehlikesinin tamamen geçtiğini göstermiyor. Risk, halen devam ediyor. Salgın sürecinde okullarda yüz yüze eğitim verilememesinden dolayı Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 50 EBA destek noktası kuruldu. Destek noktalarında öğrencilerin eğitimden geri kalmamaları sağlanıyor" dedi.

Muhtarlar şikayetlerini aktardı

Kaymakam Öter'in konuşmasının ardından muhtarlara söz hakkı verildi.  Söz alan Çapak Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Alaca, "Mahallemizdeki üç sokağa elektrik verilemiyor. Alt yapıdaki sorunlar sebebiyle mahalle sakinleri, evlerine elektrik bağlatamıyor" dedi. Elektrik dağıtımının yapıldığı kurum yetkilileri, konuyla ilgileneceklerini belirtti.

Atatürk Mahallesi Muhtarı Remzi Avcı ise mahallesinden dolmuşların geçmediğini dile getirerek, "Torbalı ilçe merkezinden 90 dolmuş geçiyor ancak bizim mahallemizden bir tane bile araç geçmiyor. Vatandaşlar, yola kadar yürümek zorunda kalıyor" dedi.

İmar affı konusuna kesin çözüm

Çakırbeyli Mahallesi Muhtarı İbrahim Kabaca da mahalle muhtarlarının ortak sorunu hakkında yaşadığı problemi dile getirerek, "Muhtarlarımızın hepsi imar affı konusunda sıkıntı yaşıyor.  Vatandaşlar bize gelerek numarataj almak istiyor. Biz, hangi binanın imar affından yararlandırılabilecek tarihlerde yapıldığını bilemiyoruz. İmza atmayınca da biz suçlanıyoruz. İlgili kurumların muhtarları bu sorumluluktan kurtarmasını istiyoruz. Belediyedeki sistemden binaların ne zaman yapılabildiği açıkça görünüyor. İmzalamayınca vatandaşlarla karşı karşıya kalan taraf biz oluyoruz" dedi.

Torbalı Kaymakamı Ercan Öter de, "Bu konu için gelen vatandaşlardan belediyeden kağıt isteyerek öyle imza atın ve yapım tarihinden emin olmadığınız konularda bu işlemi yapmayın" dedi. Torbalı Belediyesi de bu konu hakkında çalışma yürüteceğini belirtti.

"Muhtarlarımız, koronavirüs önlemlerini takip etsin"

Toplantının sonunda söz alan Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, EBA destek noktalarının sorunsuz bir şekilde çalıştığına değinerek, "Okullarda eğitim kısmen başladı. Koronavirüs önlemleri doğrultusunda derslerin işleyişleri belirlenecek. Okullarımızda koronavirüse karşı bütün önlemler alındı. Torbalı Belediyesi ve Torbalı Kaymakamlığı'nın destekleriyle hiçbir eksiğimiz yok. Muhtarlardan ricam, okulları fırsat buldukça ziyaret ederek koronavirüs önlemlerini takip etmeleri yönündedir. Ayrıca uzaktan eğitimde sıkıntı yaşayan öğrencilerimize tablet desteğinde bulunmak isteyenleri kurumumuza bekliyoruz. Dersleri takip etmek için imkanları olmayan öğrencilerimiz var" diyerek sözlerine nokta koydu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birgi'de levha çalışmaları
Birgi'de levha çalışmaları
"Bizim şu durumda tasarruf yapabileceğimiz hiçbir şey yok"